Vysokoškolákům knihy online
Studenti a pedagogové veřejných i soukromých vysokých škol mohou od 17. 3. 2020 využívat dočasný online přístup k fondům Národní knihovny a veřejných vysokých škol. Dne 16. 4. 2020 se na tom dohodli generální ředitel Národní knihovny Martin Kocanda a Jiří Srstka, ředitel spolku DILIA, kolektivního správce autorských práv. Zpřístupněno tak bude více než 206.000 titulů digitalizovaných monografií a periodik, což je přes 59 milionů stran.

Dohoda, která byla 16. března 2020 podepsána, umožní studentům a pedagogům veřejných i soukromých vysokých škol přístup k digitalizovaným fondům Národní knihovny a veřejných vysokých škol online formou aplikace Kramerius. Týkat se to bude také těch děl, která jsou nyní chráněna autorským zákonem. Po dobu vyhlášení nouzového stavu si budou moci vysokoškoláci fondy otevřít, přečíst, ale z logiky věci není povoleno stahování ani tisk těchto fondů. Národní knihovna tak chce eliminovat nelegální šíření publikací.

Adresa aplikace Kramerius –  http://kramerius.nkp.cz/