Ve šlépějích Ignáta Herrmanna

V sobotu 7. 9. 2019, v 9:30 hodin, vás zveme na další výšlap s Ignátem Herrmannem tentokrát „Po cestě Liběcké“. Cestou nás provede pan Vladimír Nedbal. Trasa dlouhá 3,5 km povede z Hranic do Libice nad Doubravou. Odvoz pro přihlášené do Hranic bude zajištěn, zpět do Chotěboře půjdeme pěšky. Případný odvoz  Libice – Chotěboř možno domluvit na místě. Přihlášky účastníků v informačním centru do 5. 9. 2019. Zájemci o oběd U Bambuchů – nutná individuální rezervace na tel. čísle:775 686 316 do 2. 9. 2019. S sebou vhodnou obuv a dobrou náladu, sraz u knihovny.

Jelikož pořádáme již 11. ročník našeho putování pojďme se společně poohlédnout, která místa jsme společně při našich společných toulkách navštívili.

2009 – Doubravka

Úplně první procházka „Ve šlépějích Ignáta Herrmanna“ byla u příležitosti 155. výročí narození chotěbořského rodáka a spisovatele. Konala se v srpnu 2009 a cílem bylo místo, kde kdysi stával rodný dům Ignáta Herrmanna – Horní mlýn. Trasa měla necelých 8 km údolím řeky Doubravky.

2010 – Ronovec

Druhá toulka se uskutečnila po roce, a to v září 2010, tentokrát to byl pochod ke zřícenině hradu Ronovec. Do Břevnice se účastníci svezli vlakem a odtud vyrazili po turistických značkách k cíli. Odborný výklad zajistil Mgr. Tomáš Somer, který Ronovci věnoval jednu z kapitol své diplomové práce. Následovala pěší cesta do Rozsochatce a vlakem zpět do Chotěboře.

2011 – Libice nad Doubravou

Třetí procházka připadla na srpen 2011. Tento ročník jsme putovali za malířem profesorem Jiřím Horníkem. Turistická trasa vedla z Chotěboře do Libice nad Doubravou. Dozvěděli jsme se zajímavosti o životě tohoto malíře a strávili jsme příjemný den procházkou v přírodě.

2012 – Sobiňov – Štikov

Čtvrtá procházka byla již v červnu 2012, tentokrát na vyhlídku lomu Štikov. Turistická trasa vedla z Chotěboře do Sobíňova autobusem a pak náročnějším terénem „po vlastních“ na Štikov. Byla to příjemná procházka v přírodě a sluníčko všem účastníkům svítilo na cestu.

2013 – Havlíčkův Brod

Pátá procházka se uskutečnila v červnu 2013, jelo se vlakem do Havlíčkova Brodu. Tam pěšky přes park Budoucnost a v muzeu se připojil průvodce, se kterým jsme navštívili Štáflovu baštu a také si prohlídli Štáflovu chalupu. Poté se pokračovalo po naučné stezce Vlkovsko, která je dlouhá 3 km, podél kaskády rybníků. Zpáteční cesta z Havlíčkova Brodu byla autobusem zpět do Chotěboře.

2014 – Kostýmová procházka Chotěboř

Šestá procházka připadla na rok 2014, kdy jsme slavili 160 let, co se v Horním mlýně u Chotěboře narodil spisovatel, humorista a redaktor Ignát Herrmann. Chotěboř je na svého rodáka právem pyšná, a proto jsme toto výročí nenechali bez povšimnutí. V rámci oslav dnů města připravila Městská knihovna Chotěboř ve dnech 20. a 21. 6. 2014 dvě kulturní akce. První z nich byla výstava, která proběhla v podkroví městské knihovny, s jednoduchým a přesto výstižným názvem „Ignát Hermann“. Expozice přiblížila Herrmannův život a dílo. Toto významné životní jubileum jsme využili k přejmenování naší knihovny, a to na Knihovnu Ignáta Herrmanna a IC Chotěboř. Druhou akcí byla „Kostýmovaná procházka městem s Ignátem Herrmannem“. Proběhla 21. 6. 2014, a protože jsme dobu Ignáta Herrmanna chtěli co nejvíce přiblížit, oblékli jsme krásné dobové kostýmy. Procházka se vydařila, účast byla hojná.

2015 – Doubravka – Mikeš

Sedmá procházka byla v září 2015, opět se jednalo o pěší túru z Chotěboře do údolí Doubravy a zaměřili jsme se tam na místní pověsti.

2016 – Pamětní desky Chotěboře

Osmá procházka se uskutečnila v září 2016, v tomto roce jsme se prošli po našem městě a poodhalili něco z historie slavných chotěbořských osobností. Například pamětní desku Františka Buttuly, Judr. Františka Slámy, či Jaroslava Haška, který nějaký čas pobýval v Hotelu Panský dům. Provázel nás pan Stanislav Michek.

2017 – Kde v Chotěboři bývalo

Devátá procházka se uskutečnila v říjnu 2017, výšlap byl do okolí Chotěboře. Dozvěděli jsme se, kde například byla v Chotěboři lázeň, Macháčkova brána, panská sýpka či Městský pivovar nebo mlýn v Obolcích.

2018 – Kde v Chotěboři bývalo II.

Jubilejní 10. ročník „Ve šlépějích Ignáta Herrmanna“ proběhl v září 2018, opět jsme se vydali do okolí Chotěboře. Provázel nás pan Vladimír Nedbal. Dozvěděli jsme se, kde se v Chotěboři těžil uran a další zajímavosti z historie města.

Proto neváhejte a přidejte se k nám, v příštích toulkách „Ve šlépějích Ignáta Herrmanna“.

Vaše Knihovna Ignáta Herrmanna a IC Chotěboř