Tomáš Černohous – Bali
2. 9. 2019, 16:00, v podkroví knihovny
Cestopisná přednáška Tomáše Černohouse nás zavede na indonéský ostrov Bali a souostroví Gili. Ne nadarmo se Bali přezdívá Ostrov Bohů – strmé vulkány, džungle, jezera, řeky, malebná rýžová políčka a pláže s tyrkysovou vodou zdobí tento tropický ráj v souostroví malých Sund. Vstupné: 70,- Kč

Ve šlépějích Ignáta Herrmanna – Po cestě Liběcké
7. 9. 2019, 9:30, u knihovny
11. ročník „Ve šlépějích Ignáta Herrmanna, tentokrát „ Po cestě Liběcké“. Cestou nás provede pan Vladimír Nedbal. Trasa povede z Hranic do Libice nad Doubravou (cca 3,5 km). Odvoz pro přihlášené do Hranic zajištěn, zpět do Chotěboře půjdeme pěšky. Případný odvoz  Libice – Chotěboř možno domluvit na místě. Přihlášky účastníků v informačním centru do 5. 9. 2019. Zájemci o oběd U Bambuchů – nutná individuální rezervace na tel. čísle: 775 686 316, do 2. 9. 2019. S sebou vhodnou obuv a dobrou náladu, sraz u knihovny.

Zdeněk Chrást – Kambodža
9. 9. 2019, 16:00, v podkrovní knihovny
Cestopisná přednáška Bc. Zdeňka Chrásta, Dis., při které navštívíme chrám Angkor Vat zapsaný na seznamu UNESCO, ale i další zajímavosti. Objevíme tak krásy skutečné Kambodži. Vstupné: 50,- Kč

Fokus Vysočina Týdny pro duševní zdraví
23. 9. 2019, 17:00, v podkroví knihovny
Beseda s herečkou Sabinou Královou v rámci akce Týdnů pro duševní zdraví, pořádá Fokus Vysočina, středisko Chotěboř.

Pohádkové podzimní čtení
24. 9. 2019, 16:00, v dětském oddělení knihovny
Pohádkové podzimní čtení – čte Pavluša Kučera.
Vstupné: zdarma

Detektivní záhada v knihovně
27. – 28. 9. 2019, 18:00, v dětském oddělení knihovny
Detektivní záhada v knihovně aneb komisař Vrťapka hledá nové pomocníky. Jestli máte důvtip, odvahu a postřeh – přidejte se k nám.  Přihlášky na spaní a bližší informace v knihovně. Příspěvek: 30,- Kč

Milan Štourač – Peru
30. 9. 2019, 16:00, v podkrovní knihovny
Cestopisná přednáška Milana Štourače, který nás provede po Peru – třetí největší zemí Jižní Ameriky. Název Peru znamená v kečuánštině dostatek a pochází z doby existence bohaté a slavné říše Inků, o jejíž zánik se přičinili španělští dobyvatelé. Na území Peru se dochovalo mnoho fascinujících památek, které připomínají kulturu Inků. Přednáška se bude týkat těchto míst: Trujillo, Chan, Chan, Huasca de la Luna, N. P. Huascaran i s ledovcem Pisturiri, lagunou 69, hlavní město Incké říše – Cuzco, pevnost Sascahuaman, bludiště Quenco, horská města Chinchero, Urubamba a Pisac s pevností. Vstupné: 50,- Kč

Tento měsíc čtemena měsíc září jsme pro vás připravili knihy české prozaičky, zakladatelky českého vesnického románu, Karolíny Světlé. Připomeneme si 120. let od jejího úmrtí.

SOUTĚŽ V DĚTSKÉM ODDĚLENÍ
V září čeká na čtenáře dětského oddělení nová soutěž s názvem “Historické postavy v knížkách”. Soutěžící si procvičí své znalosti.
Soutěže v dětském oddělení začínají vždy 1. den v měsíci a vyhodnocení je poslední den v měsíci. Ze správných odpovědí je vždy vylosováno 5 výherců.

Výstavy vestibul:
Hrdinky románů
/srpen/
Od skla k minerálům – ze sbírky paní Jany Kovačkové /září, říjen/
100. let knihovního zákona – výstava k 100. výročí knihovního zákona v ČR

Výstavy v podkroví knihovny:
Výstava – Václav Chalupa – Ve znamení letokruhu /do 20. 9. 2019/
Výstava – Blanka Mudrová – Kožené svítání /27. 9. – 8. 11. 2019, s vernisáží 27. 9. 2019, 16:00, v podkrovní knihovny/.
Vstupné na výstavy: dospělí: 20,- Kč, děti a mládež 6 – 18 let, senioři od 65 let, ZTP a ZTP/P: 10,- Kč, děti do 6 let zdarma. Výstava je přístupná v otevírací době knihovny.