KONÁ SE V KNIHOVNĚ:

JINDŘICH MACEK A JITKA BAŠTOVÁ HUDBA V MYŠLENKÁCH MASARYKOVÝCH /3. 3. 2017, 18:00/
Letos si připomeneme výročí osmdesát let od úmrtí T. G. Masaryka, „Prezidenta Osvoboditele“, který je i dnes symbolem ideálů svobody a demokracie, souladu slov a činů. Při této příležitosti připravuje Jindřich Macek s Jitkou Baštovou nový hudební pořad, který na principu letos úspěšného Flos Florum propojí hudbu se slovem. V pořadu zazní skladby českých a slovenských autorů od 19. století až po současnost (A. Dvořák, L. Janáček, B. Martinů, I. Hatrík, J. Macek, P. Zagar, V. Trojan a další). Vybraná hudba plynule navazuje a pojí množství citátů i významných životních momentů T. G. Masaryka. Srdečně Vás zveme koncertní pásmo do podkroví naší knihovny. Vstupné: 80,- Kč

IVA GEORGIEVOVÁ – PSYCHICKÁ ODOLNOST /6. 3. 2017, 17:00/
Srdečně vás zveme na přednášku Ivy Georgievové na aktuální téma “Psychická odolnost” a s ní spojené emoce jako je strach, pocit viny, lpění, roztěkanost, neklid a nejistota… Po besedě bude prostor k dotazům. Na přednášce se bude popíjet čaj, vezměte si hrnečky s sebou!
Vstupné: 70,- Kč

LIBOR DRAHOŇOVSKÝ – PÍSECKO /13. 3. 2017, 16:00/
Toulkami Píseckem nejprve přijdeme do Královského města Písku, který se pyšní nejstarším dochovaným mostem v Čechách a několika zajímavými pamětihodnostmi.  Po té si povíme mnohé zajímavosti z historie rýžování zlata v řece Otavě i jeho hlubinné těžbě v Píseckých horách. Písecko charakterizují překrásné vesničky s bohatě dekorovanými statky a také spousta cenných církevních památek. Věhlasným poutním místem je kostel v Sepekově, jehož madona na hlavním oltáři se stala vzorem pro madony v četných vesnických kapličkách v okolí. Soutoku Vltavy s Otavou kraluje hrad Zvíkov, který se odráží ve vodách Orlické přehradní nádrže podobně jako na zámek přestavěný hrad Orlík. V regionu kromě nejstaršího mostu v Čechách nalezneme další pozoruhodná technická díla tohoto druhu. 540 metrů dlouhý ocelový jednoobloukový Žďákovský most z roku 1967 byl v době svého vzniku největším obloukovým mostem na světě, přičemž svými rozměry předčil i Duhový most u Niagarských vodopádů. Železniční most u Červené nad Vltavou z let 1886 – 1889 je 253 metrů dlouhý a 68 metrů vysoký. Tehdy se jednalo o první železniční most u nás, který byl vystavěn bez lešení pouze letmou montáží.   Zmíníme také elegantní architekturu 510 metrů dlouhého Podolského mostu z let 1939 – 43. Toto vše a mnohá další nádherná místa můžete spatřit během cestopisné besedy s promítáním v podkroví knihovny.  Vstupné: 50,- Kč

FIALOVÉ PODKROVÍ /22. 3. 2017, 18:00/
Pavel Fiala vás srdečně zve na další setkání, hostem Fialového podkroví bude ing. Eliška Kubíková, ředitelka ZOO Jihlava.

SPOLEČNÉ ČTENÍ: PUŠÍCI SE STĚHUJÍ  /23. 3. 2017, 17:00/
Srdečně vás zveme do dětského oddělení knihovny na Společné čtení pro děti. Pohádku Pušíci se stěhují bude číst Pavel Kučera.

PAVEL BEZDĚČKA – PERU- autem napříč Andami /27. 3. 2017, 16:00/
Peru bylo domovem Inků, kteří zhruba před 600 lety vládli impozantní říši v horách a úrodných údolích And. Inckou civilizaci zničili španělští dobyvatelé a většinu Peruánců dnes tvoří mesticové. Rozsáhlé oblasti na východě Peru pokrývá nepřístupný amazonský deštný prales. Jen 190 km od pobřeží Tichého oceánu, v peruánských horách, začíná svou pouť nejvodnatější řeka světa Amazonka. Pod Andami na jihovýchodě země se rozkládá suchá náhorní plošina a podél hranice s Chile leží nejsušší místo planety, poušť Atacama. K návštěvě lákají mnohá archeologická naleziště kromě Machu Picchu i Chan Chan, Chavin a geoglyfy v oblasti Nazca a Pampas de Jumana. O krásách tohoto kouzelného koutu světa se více dozvíte na cestopisné přednášce manželů Pavla a Kláry Bezděčkových. Vstupné: 50,- Kč

NOC S ADNERSENEM- CESTA KOLEM SVĚTA SE ČTYŘLÍSTKEM /31. 3. 2017/
Kdo se bojí, nesmí v noci do knihovny! Na ty, kteří se nebojí, čeká noc plná pohádkových postav, her a úkolů. Akce se účastní přes 1000 knihoven, škol a domů dětí, které se přes noc změní v pohádkové a fantastické světy určené jen dětem. Děti mohou jednou za rok strávit noc plnou tajemství, her a zábavy. Knihovna Ignáta Herrmanna se zapojuje do celostátního projetku pro děti již potřetí.

Výstavy SKM:
Jaroslav Kreibich: Obrazy z Vysočiny a Babička /24. 2. – 7. 4. 2017, s vernisáží 24. 2. 2017 od 16:00/
Srdečně vás zveme na výstavu obrazů Jaroslava Kreibicha a zároveň výstavu části jeho celoživotní sbírky knih Boženy Němcové Babička. Jaroslav Kreibich říká: „Výstava obrazů je průřez více jak 50-ti letou malířskou tvorbou. Právě před padesáti lety při pobytu ve Francii, kde jsem byl maloval, došlo k setkání s krajanem, který na cestu do světa dostal od své babičky knihu Boženy Němcové Babička s tím, aby nezapomněl na svůj mateřský jazyk. Toto osudové setkání mě vedlo k celoživotnímu sbírání literárního skvostu, který je nejvydávanější knihou u nás. Od prvního vydání v roce 1855 bylo zaznamenáno 389 vydání v českém jazyce. Nejedná se jen o národní literaturu, ale má punc světový, neboť Babička byla přeložena do více jak 30-ti jazyků. Za půl století se mi podařilo dát dohromady 294 vydání pouze v češtině. Knihu jsem začal sbírat pro výtvarné zpracování, na kterém se podílelo přes 80 nejlepších malířů. Po roce 1989, kdy se výrazně změnila čtenářská obec a kdy se prorokovalo, že tato kniha nemůže oslovit dnešního čtenáře, došlo k dalšímu vydávání této knihy a do dnešních dnů jich bylo kolem dvaceti. To svědčí o neutuchajícím zájmu čtenářů a milovníků této knihy“.
Vstupné: dospělí: 20,- Kč, děti a mládež 6 – 18 let, senioři od 65 let, ZTP a ZTP/P: 10,- Kč, děti do 6 let zdarma.

Výstava v čítárně: Naďa Dymáčková: Velikonoce

Tento měsíc čtemeNa měsíc březen jsme pro vás připravili knihy českého spisovatele, humoristy, novináře a filmového scenáristy Karla Poláčka. Připomeneme si 125. výročí narození.

SOUTĚŽ V DĚTSKÉM ODDĚLENÍ
Na měsíc březen je v dětském oddělení připravena pro čtenáře nová soutěž “Jarní kvízování”.
Malí i větší čtenáři si prověří své všeobecné znalosti.
Soutěže v dětském oddělení začínají vždy 1. den v měsíci a vyhodnocení je poslední den v měsíci. Ze správných odpovědí je vždy vylosováno 5 výherců.

DÁRKOVÝ POUKAZ KNIHOVNY
Chcete udělat radost svým blízkým? Rádi byste dali dárek a nevíte si rady? Přijďte se podívat do knihovny a darujte Dárkový poukaz čtenáře.