Vlastimil Stehno – Výstava psacích strojů a Naděžda Dymáčková – Z babiččiných pokladů  /4. 11 – 30. 12. 2016/
Srdečně vás všechny zveme na výstavu, která vás přenese do začátku minulého století. Pan Vlastimil Stehno vám představí svou sbírku starých psacích strojů. Nahlédnete do historie a dozvíte se o začátku jeho sběratelského nadšení, o kterém říká: „Začalo nenápadně, na zavážce jsem našel hezký malý psací stroj a netrvalo dlouho a objevil jsem další. Po vyčištění to byla hezká dekorace do bytu, i když jsme toho na nich i docela dost napsali. To bylo začátkem 80 let minulého století. Po přestěhování do rodinného domu, byly prostory, které jsem mohl zaplňovat. Shromáždil jsem ještě kolem dvaceti strojů. Poté nastala stagnace, neměl jsem potřebu sbírku dále rozšiřovat. Obrat nastal asi před deseti lety, kdy se mi do rukou dostal psací stroj v dezolátním stavu. Využil jsem zimní období, dílnu, kterou mám k dispozici a stroj se mi podařilo zprovoznit. Byl to tak pěkný pocit, že jsem si uvědomil, jaká to je bezvadná relaxace na dlouhé zimní večery. Navrátil jsem se ke shánění psacích strojů a jejich údržbě. Mým smyslem není za každou cenu koupit psací stroj za vysokou cenu. Pomalu hledám a psacích strojů mám v současné době na devadesát. Ve svojí sbírce mám třeba psací stroj, na kterém psal svoje romány František Kožík. Ve spodu stroje je štítek, že byl přebrán od spisovatele do opravny“. Přijďte se na výstavu podívat, můžete si za každým psacím strojem představit místo, člověka, který ho používal a to je také zajímavé.

S paní Naďou Dymáčkovou si zavzpomínáte na útulnou babiččinu světničku, kterou dodnes všichni máme ve svých vzpomínkách a srdcích… Na výstavu zve slovy: „Máte rádi dobu našich babiček? Přijďte se podívat na poklady, které jsem měla schovány. Nyní se s vámi o ně podělím prohlídkou výstavy. Jsou to skutečné věci, které moji blízcí používaly – jedna babička žila v malé chaloupce na vesnici, druhá pocházela z malé vesničky, ale provdala se do města. Možná si všimnete rozdílu jejich života. To ale nechám na vás, při prohlídce výstavy“.

Otevírací doba: Po 8:00-12:00, 13:00-17:30, Út-Pá 8:00-16:00

img_8408 img_8409 img_8410 img_8411 img_8413 img_8415 img_8416 img_8417 img_8418 img_8419 img_8420 img_8421