KONÁ SE V KNIHOVNĚ:

Noc s Andersenem v knihovně /1. 4. 2016/
Kdo se bojí, nesmí v noci do knihovny! Na ty, kteří se nebojí, čeká noc plná pohádkových postav, her a úkolů. Akce se účastní přes 1000 knihoven, škol a domů dětí, které se přes noc změní v pohádkové a fantastické světy určené jen dětem. Děti tak mohou jednou za rok strávit v knihovně noc plnou tajemství, her a zábavy.


Tomáš Černohous – Banát /4. 4. 2016, 17:00/
Přednáška vás komplexně seznámí s životem a tradicemi našich krajanů v Rumunsku, kteří zde žijí již od první poloviny 19. století a stále si zachovávají svůj jazyk, své zvyky a tradiční způsob života a to navzdory většinové rumunské populaci, která je obklopuje. V minulém roce Tomáš Černohous v této oblasti natočil několik hodin filmového materiálu a zpracoval je do několika krátkých dokumentárních snímků obsahujících mimo jiné také více než patnáct rozhovorů s místními lidmi, kteří vypravují o radostech a strastech svého života, krásách místní krajiny a obyčejích a zvycích u nás dávno zapomenutých. Délka přednášky je cca 100 minut.

Promítání v knihovně – O českých Srbech na Banátu /7. 4. 2016, 17:00/

Iva Georgievová – Do jara zdráv a šťasten /11. 4. 2016, 17:00/
Iva Georgievová se zabývá praktickým používáním Ayurvédy v životě. Upřednostňuje využití místních surovin a očistných kúr, které používali naši předkové.
Na přednášce bude možné si zakoupit knížky – Jídlem ke zdraví, Jídlem k rovnováze a zdraví a Jídlem k radosti. Lektorné činí 60,- Kč.

Libor Drahoňovský – Toulky Českou Kanadou a Jindřichohradeckem /18. 4. 2016, 16:00/
Jindřichohradecký spisovatel Jaroslav Arnošt Trpák nazval ve dvacátých letech minulého století krajinu kolem městečka Slavonic Českou Kanadou, o níž také napsal: “nejromantičtější koutek české země, vlní se terén do kopců a tmaví se lesními porosty, díváte se na nesčetné hladiny nejen velkých rybníků, ale hotových jezer orámovaných hustými lesy. A kamkoliv pohlédnete, všude se lesknou rybníky, široké potoky, točí se řeky, lesnaté kopce řadí se za sebou v nekonečných řadách”. Za minulého režimu byl kraj kolem městečka Slavonic takřka zapomenut z důvodu blízké rakouské hranice a ráz provinčnosti si uchoval dodnes. Je to území, kde vládne poklid a melancholie. Jeho klenoty nejsou pouze Slavonice s nádhernými renesančními domy, zdobenými grafity a majestátný hrad Landštejn, ale také četné gotické kostely a kamenná boží muka v okolí. A odtud je to co by kamenem dohodil do Jindřichova Hradce, města s mimořádně rozsáhlým a zároveň malebným komplexem hradu a zámku, po Pražském Hradu a Českém Krumlovu největším v České republice. Toto město patřilo ve středověku k největším v Čechách. Kromě spousty dalších památek se může pochlubit nejstarší elektrifikací hned po Praze. Další město v blízkosti České Kanady jsou Dačice, jež prosluly výrobou první kostky cukru na světě. I zdejší okolí je velmi malebné a bohaté na spoustu zajímavostí. To a mnohem více se dozvíte na cestopisné přednášce Libora Drahoňovského v podkroví naší knihovny.

Blanka Lednická – Naše kořeny /21. 4. 2015, 10:00/
Zajímáte se o historii své rodiny? Chtěli byste vědět více o Vašich předcích, kdo byli, čím se živili, kde žili? Jednou z možností, jak se dozvědět víc  je najmutí profesionálního genealoga, který vyhledá Váš rodokmen na základě Vámi dodaných podkladů.
Blanka Lednická nabízí 18 let zkušeností s výzkumem rodinné historie v Čechách, na Moravě i ve Slezsku. Poskytuje výzkum v matričních knihách, ale i v řadě dalších materiálů, které jsou v archivech k dispozici. Vypracuje jak jednoduché rodové stromy, tak i komplikované rozrody, kdy se vyhledávají všichni potomci předem dané nebo dohledané osoby. To a mnohem více se dozvíte již brzy… v podkroví vaší knihovny!

Ing. Rudolf Zachariáš – Počítačové 3D modelování /25. 4. 2016, 15:00/
Přednáška ing. Rudolfa Zachariáše vás naučí možnosti využít počítačových programů, vhodných při úpravách v domě, bytě, garáži i zahradě. Přijďte se nechat inspirovat názornými ukázkami.

Společné čtení pro dospělé – DIK /25. 4. 2016, 18:00/
S divadélkem DIK se opět sejdeme 25. dubna v 18:00 v podkroví knihovny při Společném čtení z knihy Ignáta Herrmanna. Těšit se můžete na ukázky z knih Povídky, Vdavky Nanynky Kulichovy a z humoristického časopisu Švanda Dudák. Pojďte na chvíli zapomenout na běžné každodenní starosti a vraťte se s námi a s Ignátem Herrmannem do 19. slotetí.

Výstava SKM:

Lucie Pešková: Výstava – obrazy, grafika, objekty /do 22. 4. 2016/
Lucie Pešková pochází z Rankova u Chotěboře, nyní tvoří a pracuje v Praze, učí výtvarné obory na základních uměleckých školách, restauruje a maluje na zakázku. Malba, ať poměrně realistická, je zaměřená na zachycení věcí nebo situací z všedních dnů. V poslední době je i abstraktní, zaměřená na výraznou barevnost. Dalším výrazným prostředkem tvorby je grafika, především technikou sítotisku, která umožňuje mnohé barevné variace.

Výstava v čítárně: Naďa Dymáčková: Velikonoce /duben/

Tento měsíc čtemeNa měsíc duben jsme pro vás připravili knihy významného anglického básníka a dramatika Williama Shakespeara. Připomeneme si 400. výročí úmrtí.

SOUTĚŽ V DĚTSKÉM ODDĚLENÍ
Na měsíc duben je v dětském oddělení připravena pro čtenáře soutěž “Dubnový kvíz”.  Malí i větší čtenáři si mohou zasoutěžit při řešení kvízů.
Soutěže v dětském oddělení začínají vždy 1. den v měsíci a vyhodnocení je poslední den v měsíci. Ze správných odpovědí je vždy vylosováno 5 výherců.

NOVÁ NABÍDKA ČASOPISŮ V KNIHOVNĚ
Knihovna nabízí svým čtenářům tituly periodik, které jsme nově zajistili pro letošní rok. Těšit se můžete například na Automobil Revue, Bike, Recepty prima nápadů, Svět na dlani, Udělej si sám a Tina Bydlíme.

ČASOPISY PRO SLABOZRAKÉ
Knihovna nově nabízí svým čtenářů možnost vypůjčení časopisů pro slabozraké. Svou nabídku periodik rozšiřujeme o tituly ZORA, EMA a OBZOR. Ptejte se v oddělení pro dospělé čtenáře.

BOX NA KNIHY – NOVĚ V KNIHOVNĚ
Vracíte se ze škol na víkend až později večer? Nestihli jste dojít vrátit knihu včas? Knihovna pro své čtenáře připravila novinku – možnost vrácení knížek i mimo otvírací dobu knihovny. Před budovou knihovny jsme pro své čtenáře instalovali box, kde je možné knížky vrátit, i když je knihovna zavřená. Doufáme, že tuto novinku naši čtenáři ocení.

BRÝLE K VYPŮJČENÍ V KNIHOVNĚ
Zapomněli jste doma své vlastní brýle a nemůže si vybrat a najít tu správnou knihu pro svůj volný čas? Od teď žádný problém! V oddělení pro dospělé čtenáře si můžete brýle bez problémů zapůjčit.

DONÁŠKA KNIH DO DOMU- NEVÁHEJTE NÁS KONTAKTOVAT
Jste nemocní nebo po úrazu? Pokud patříte mezi registrované čtenáře knihovny, využijte službu, kterou vám poskytneme zdarma. Ve čtvrtek mezi 9:00 a 11:00 hodinou vám doneseme maximálně 3 ks knih až domů. Týká se pouze čtenářů bydlících v Chotěboři. Donášku je možné domluvit na tel. čísle 569 626 634.