KONÁ SE V KNIHOVNĚ:

Ing. Jaroslav Stehno – Téměř zapomenutá řemesla /18. 1. 2016, 16:00/
V roce 2008 bylo ve Vepříkově založeno Občanské sdružení Stodola krásných krámů, jehož posláním i cílem je činnost v oblasti historie a tradic Vepříkova a okolí, shromažďování a zapůjčování předmětů a zařízení se vztahem k historii, řemeslným a dalším výrobním činnostem, shromažďování dobových fotografií a dalších dokumentů, připomínajících lidskou činnost v dobách minulých. Pan Jaroslav Stehno Vás srdečně zve do podkroví knihovny na přednášku s tématem Téměř zapomenutá řemesla, kde se dozvíte mnoho zajímavostí o práci a nástrojích, které používal například švec, truhlář, tesař, šindelář, holič, kovář nebo rolník.

Prokop Tomek – Vysílání rádia Svobodná Evropa před rokem 1989 /25. 1. 2016, v 17:00/
PhDr. Prokop Tomek Ph.D. – chotěbořský rodák, vědecký pracovník Historicko-dokumentačního odboru VHÚ, autor knihy na téma Československá redakce Rádia Svobodná Evropa a dalších publikací. Narozen 1965, v letech 2001-2006 absolvoval kombinované magisterské studium v oboru historie na filozofické fakultě Univerzity Karlově v Praze. Téhož roku vykonal rigorózní zkoušku a získal titul PhDr. V roce 2012 ukončil doktorandské studium na FF UK obhajobou disertační práce na téma Historie československé redakce Rádia Svobodná Evropa a její význam pro české dějiny. V letech 1996-2007 pracoval jako dokumentarista a později vedoucí oddělení dokumentace Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu Policie ČR. Poté byl převeden na Ministerstvo vnitra – Odbor Archiv bezpečnostních složek jako odborný pracovník a později vedoucí oddělení dokumentace. V roce 2008 pracoval v Ústavu pro studium totalitních režimů jako vedoucí oddělení dokumentace. Od října 2008 pracuje v historicko-dokumentačním odboru Vojenského historického ústavu Praha. V roce 2012 zvolen Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR do veřejné funkce, za člena Etické komise České republiky pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu podle zákona 262/2011 Sb., členy komise pak byl zvolen místopředsedou Etické komise. V minulosti zpracovával řadu témat českých poválečných dějin. Soustřeďuje se zejména na problematiku vztahů občanů a moci v letech 1948-1989, například činnosti bezpečnostních složek totalitního režimu a perzekuce občanů, dále problematice exilu, zde zejména zahraničnímu rozhlasovému vysílání pro Československo. V poslední době se věnuje zejména problematice druhého a třetího odboje a Československé lidové armádě v době normalizace a jejímu působení v rámci Varšavské smlouvy.

Výstava SKM:

Čajování v Chotěbořivýstava čajových přebalů /15. 1. -26. 2. 2016/, s vernisáží 15. 1. 2016 od 16:00
Sbírky obsahují cca 10 000 kusů čajových trofejí a pochází ze všech koutů světa. Výstava je doplněna o čajové konvičky a hygienicky balené cukry.

Výstava v čítárně: Vlastimil Stehno: Staré psací stroje /leden, únor/

Tento měsíc čtemeNa měsíc únor jsme pro vás připravili knihy prozaika a básníka Svatopluka Čecha. Připomeneme si 170. výročí narození.

SOUTĚŽ V DĚTSKÉM ODDĚLENÍ
Na měsíc leden je v dětském oddělení připravena pro čtenáře nová soutěž “Lednové kvízování”.  Malí i větší čtenáři se mohou s chutí pustit do řešení zábavných kvízů.
Soutěže v dětském oddělení začínají vždy 1. den v měsíci a vyhodnocení je poslední den v měsíci. Ze správných odpovědí je vždy vylosováno 5 výherců.

SPOLEČNÉ ČTENÍ PRO DĚTI
První týden v únoru se děti mohou těšit na další Společní čtení s názvem “Jak to bylo pane Lado?”. Přijďe si se svými ratolestmi poslechnou pohádky O Mikešovi, Bubáci a hastrmani anebo O Chytré kmotře lišce. Více info na plakátech nebo v dětském oddělení knihovny.

BOX NA KNIHY – NOVĚ V KNIHOVNĚ
Vracíte se ze škol na víkend až později večer? Nestihli jste dojít vrátit knihu včas? Knihovna pro své čtenáře připravila novinku – možnost vrácení knížek i mimo otvírací dobu knihovny. Před budovou knihovny jsme pro své čtenáře instalovali box, kde je možné knížky vrátit, i když je knihovna zavřená. Doufáme, že tuto novinku naši čtenáři ocení.

BRÝLE K VYPŮJČENÍ V KNIHOVNĚ
Zapomněli jste doma své vlastní brýle a nemůže si vybrat a najít tu správnou knihu pro svůj volný čas? Od teď žádný problém! V oddělení pro dospělé čtenáře si můžete brýle bez problémů zapůjčit.

DONÁŠKA KNIH DO DOMU- NEVÁHEJTE NÁS KONTAKTOVAT
Jste nemocní nebo po úrazu? Pokud patříte mezi registrované čtenáře knihovny, využijte službu, kterou vám poskytneme zdarma. Ve čtvrtek mezi 9:00 a 11:00 hodinou vám doneseme maximálně 3 ks knih až domů. Týká se pouze čtenářů bydlících v Chotěboři. Donášku je možné domluvit na tel. čísle 569 626 634.

KONZULTANT DATABÁZE PRÁVNÍCH PŘEDPISŮ
Hledáte rychlý způsob vyhledávání v právních předpisech? Chcete mít okamžitý přehled o aktuálních změnách? Potřebujete pomoci se smlouvou či najít platný tiskopis? Představujeme Vám Konzultanta – elektronickou databázi právních předpisů! Přijďte si ji vyzkoušet do naší knihovny.
Nově můžete v knihovně zdarma prohlížet on-line databázi právních předpisů Konzultant. Jde o elektronickou knihovnu právních předpisů tematicky rozdělenou do jednotlivých právních okruhů. Uživatelům nabízí přístup k právním předpisům, judikátům a dalším odborným textům nejen z účetní, daňové a pracovně právní oblasti. Jednou z mnoha předností jsou fulltextové vyhledávání a hypertextové odkazy navazujících předpisů. Více informací v knihovně!