PŘIPRAVUJEME V KNIHOVNĚ:

Koncert Stamicova kvarteta /29. 9. 2015, v 19:00 hodin/
Stamicovo kvarteto bylo založeno v roce 1985. Oba původní houslisté pocházeli z Havlíčkova Brodu, a proto byl do názvu nového kvarteta zvolen tamější rodák Jan Václav Stamic. V současném složení hraje kvarteto od roku 2007. Těžiště práce tvoří samozřejmě smyčcové kvartety českých a světových autorů. V poslední době se Stamicovo kvarteto zaměřuje i na další díla komorní hudby. Stále častěji ke spolupráci zvou významné osobnosti a soubory z celého světa.
V Chotěboři si budete moci poslechnout tato díla:
F. A. Míča – Divertimento pro smyčcový kvartet
P. Vranický – Smyčcový kvintet op.29 č.2 se 2 violami
F. V. Kramář / Krommer – Smyčcový  kvintet op.80 (první věta)
L.van Beethoven – Smyčcový kvartet op.95

Kaleidoskop Jana Rejžka /5. 10. 2015, v 17:00 hodin/
Jan Rejžek je český hudební a filmový kritik, novinář, básník, moderátor a občanský aktivista. Od roku 1979 připravil na 900 poslechových pořadů v klubech po celé republice, po listopadu 1989 připravuje v Českém rozhlase hudební pořad Kaleidoskop, pro Českou televizi pořad Katovna a s Vladimírem Justem Kritický klub Jana Rejžka. Jestli se chcete něco dozvědět o kultuře a hudební tvorbě, bude to právě tento podvečer v chotěbořské knihovně, kdy budete mít nejlepší příležitost.

 

Pavel Bezděčka: Přírodou Srí Lanky /19. 10. 2015, v 16:00 hodin/

Zoolog, co rád poznává nové, cestuje, fotografuje, kreslí a píše. Miluje život a všechny jeho formy i projevy, zejména humor. Během besedy navštívíme společně s manžely Bezděčkovými několik národních parků a rezervací Srí Lanky. Potkáme stáda slonů, tlupy hulmanů posvátných a dalších druhů opic, v tichosti projdeme kolem rádoby mírumilovných krokodýlů a vodních buvolů, potěšíme se celou plejádou exotických ptáků (i jejich zpěvem), zastavíme se ve sloním útulku i v želví záchranné stanici a celé putování ukončíme v Indickém oceánu s delfíny a modrými velrybami. Povídání o přírodě bude proloženo spoustou informací o možnostech cestování po ostrově, o bezpečnosti, jídle a životě na Srí Lance.

 

Koncert skupin Půljabloň /acoustic a folk/ a Tamaral /folk a jazz/ – /23. 10. 2015, 19:00/
Půljablkoň je nejmladší a nejmenší odnoží legendární skupiny Jablkoň, která neúnavně brázdí hudební vody ( od folku a rocku přes jazz, až po vážnou hudbu) již více než 30 let. Tvoří ji frontman a zakladatel Jablkoně Michal Němec a fenomenální zpěvačka Marie Puttnerová.  Duo vzniklo počátkem roku 2014 a již 22. listopadu 2014 uvedli v Hradci nad Moravicí na festivalu Hradecký slunovrat do života první společné CD, které obsahuje 14 autorských písní a jeden bonus. Na portále Folktime.cz dostala v hodnocení kritiků nejvyšší ohodnocení ze všech alb vyšlých v roce 2014.  V  anketě Radia Proglas do níž svým názorem přispělo 70 hudebních publicistů, pořadatelů a vybraných muzikantů,  se CD Půljablkoň – Němec Puttnerová   dostalo mezi 6 nejlepších desek loňského roku. Není též bez zajímavosti, že na obalu alba spolupracoval špičkový výtvarník Jaromír Švejdík (Alois Nebel).
Tamaral – autor repertoáru Petr Sedláček, který zpívá, hraje na basovou a akustické kytary, kytarista a hráč na foukací harmoniku Pavel Kovačka.

 

Odpoledne s kosmetikou Mary Kay /26. 10. 2015, v 16:00/
Zveme srdečně všechny dámy! Představíme si nejen pěstící a dekorativní kosmetiku, dárkové balíčky, ale i fantastické parfémy s 20% vánoční slevou.

 

Výstava SKM:

Jiří Čermák: Obrazy s tématem Erbenova Kytice /25. 9. – 13. 11. 2015/, vernisáž 25. 9. 2015 od 18:00

Výstava v čítárně
Výstava kalendáříků /září, říjen/

Tento měsíc čtemeNa měsíc říjen jsme pro vás připravili výběr z díla herce a dramatika Jana Wericha. Připomeneme si 35. výročí úmrtí.

Burza vyřazených knih – Možnost levného nákupu zajímavých titulů beletrie, naučné literatury, dětských knih a časopisů.

TÝDEN KNIHOVEN 5. – 11. ŘÍJNA 2015 – 19. ROČNÍK
* amnestie upomínaných knih – v tomto týdnu máte možnost vrátit knihy bez placení upomínky
* dny pro výměnu knih, aneb „pětka za pětku“. Zájemci si za každých svých 5 přinesených knih odnesou 5 knih z nabídky jiného účastníka
* dny otevřených dveří v dětském oddělení i v oddělení pro dospělé čtenáře

RODINNÉ PRŮKAZKY
Rádi vyjdeme rodinám s dětmi vstříc a umožníme výhodnější registraci. Více informací Vám ochotně sdělíme v oddělení pro dospělé čtenáře.

 BRÝLE K VYPŮJČENÍ V KNIHOVNĚ
Pro čtenáře máme připravenou novinku – čtecí brýle. Zapomněli jste doma své vlastní brýle a nemůže si vybrat a najít tu správnou knihu pro svůj volný čas? Od teď žádný problém! V oddělení pro dospělé čtenáře si můžete brýle bez problémů zapůjčit.

SOUTĚŽ V DĚTSKÉM ODDĚLENÍ

Na měsíc říjen je v dětském oddělení připravena pro čtenáře nová soutěž “Hlavolamy”. Soutěžící si můžou přijít lámat hlavičky nad lehlými i složitějšími hlavolamy.
Soutěže v dětském oddělení začínají vždy 1. den v měsíci a vyhodnocení je poslední den v měsíci. Ze správných odpovědí je vždy vylosováno 5 výherců.

DĚTSKÁ DÍLNIČKA
Přijďte každé úterý, od 13:00 hodin do dětského oddělení. Nabízíme možnost vyrobit si výrobky dle vlastní nálady a uvážení. Tentokrát se můžete vyrobit “Lapač snů”. Jste srdečně zváni!

S ROBÁTKY DO POHÁDKY
Začínáme se čtenářským klubíčkem pro děti od 3 do 6 let. Maminky přijďte si se svými dětmi číst s paní Lucií Dostálkovou.

SPOLEČNÉ ČTENÍ V KNIHOVNĚ
Zveme Vás do dětského oddělení knihovny na čtení pro malé i velké posluchače z knihy spisovatelky Aleny Kastnerové O nevydařeném dědečkovi. Číst nám bude pan Stanislav Michek.

Společné čtení

 

 

 

 

 

 

 

 

DONÁŠKA KNIH DO DOMU
Knihovna pro registrované čtenáře nabízí novou službu. V případě nemoci či úrazu můžete využít zdarma donášku a výměnu max. 3 knih přímo k Vám domů. Tuto službu poskytujeme vždy ve čtvrtek od 9.00 do 11.00 hodin. Týká se pouze čtenářů bydlících v Chotěboři. Donášku je možné domluvit na tel. čísle 569 626 634.

ROZEČTI SE
Získejte více času pro sebe. Naučíte se zvládnout texty 2x rychleji, díky čemuž můžete čas ušetřený při čtení článků, učebnic, emailů nebo jiných dokumentů věnovat zábavnějším věcem. Dovednost rychlého čtení uplatníte každý den při práci či studiu a je také výborným rozšířením životopisu. Rychlé čtení či efektivní čtení jsou často synonyma pro jednoduchou dovednost – násobně rychlejší čtení s lepším zapamatováním. Díky osvědčeným metodám výuky rozvinutým do interaktivní podoby má dnes každý možnost číst velmi rychle a mnohem lépe, než je běžné po dokončení škol a studií. Stačí trocha správného cvičení. V uživatelsky příjemné interaktivní formě se můžete naučit dovednosti rychlého čtení, jež pomáhá světovým státníkům, výzkumným odborníkům, studentům i vrcholovým manažerům k větší efektivitě při práci a studiu. Díky využití internetu odpadne nutnost papírových samostatných cvičení či časově náročných kurzů.
Rychlé čtení v praxi: Neškolení čtenáři dosahují v průměru méně než 250 slov za minutu. Výukou a cvičením metod rychlého čtení lze dosáhnout i hodnot vyšších než 500 slov za minutu. Metody rychlého čtení jsou rozvíjeny již více než 100 let a mezi základní principy patří rozšíření zrakového rozpětí, zefektivnění očních fixací, odstranění čtecích zlozvyků a dodržování správných postupů pro práci s textem. Rozečti.se vychází z osvědčených metod výuky, které formou online kurzu zpřístupňuje širokému okruhu zájemců.
Vyzkoušejte si zdarma verzi dostupnou pro veřejné knihovny. Tato verze online výuky je omezena v tom, že vaše výsledky nebudou uloženy a postup nebude zaznamenán a to ani při postupu do vyšší lekce – na začátku si vždy zvolíte lekci, u které jste naposledy skončili.
Přístup je funkční pouze v budově knihovny, nutná rezervace předem u p. Dymáčkové.

 

MŮŽETE SE TĚŠIT:
Koncert skupin Půljabloň /acoustic a folk/ a Tamaral /folk a jazz/ – /23. 10. 2015, 19:00/

Iva Georgievová: Jak na chmury, nespavost a deprese /2. 11. 2015, 17:00/
Luboš Drahoňovský: Orient- Sýrie /9. 11. 2015, 16:00/
Výstava SKM: Bohuslav Jirka– Obrazy /20. 11. 2015 – 8. 1. 2016/

Jaroslav Kreibich: Andalusie III. /23. 11. 2015, 16:00/

Koncert Jindřicha Macka a Jitky Baštové: Poslán jest od Boha Anděl /27. 11. 2015, 17:00/

 „S baterkou do knihovny“ – noc v knihovně pro děti /27. 11. – 28. 11. 2015/