Wagnerová, Magdalena, 1960-
Příběhy zámků v Čechách a na Moravě : jeviště života šlechtického / Magdalena Wagnerová ; fotografie Taťána Kavalová ; ilustrace Pavla Šimečková. — Vyd. 1. — Praha : Plot, 2014. — 187 s. : barev. il. — Obsahuje bibliografii a bibliografické odkazy. — N 13349
. — Zámek není jen dominanta kraje, elegantní rozsáhlá budova nebo výstavní obytný objekt některého z četných šlechtických rodů, jež žily na našem území, zámek je především místo s bohatou historií, sahající hluboko do národní minulosti. Jeho “rodokmen” často obsahuje překvapivé dramatické okamžiky a nezřídka bývá plný nečekaných zvratů, zlomových dějinných momentů a významných událostí, které spoluvytvářejí dějiny naší země.Ať už jde o zámek Konopiště, Lány, Dobříš, Hlubokou, Český Krumlov, Orlík, Duchcov, Litomyšl, Ratibořice, Telč nebo Lednicko-valtický areál, vždy jde o dotyk skutečné historie. A přitom je každý ze zámků, uvedený v této publikaci, jiný – podobně jako se odlišovali zámečtí páni, obyvatelé těchto honosných sídel, anebo jen dočasní návštěvníci, hosté či slavní architekti a stavitelé, kteří těmto zámkům vtiskli neopakovatelný ráz – významným rodem Schwarzenbergů a Rožmberků počínaje a kněžnou Zaháňskou, hrabětem Casanovou či úřadujícím prezidentem republiky konče.
ISBN 978-80-7428-202-7 : 299.00 Kč