Dva jazyky – jeden kraj

Festival, který v deseti vybraných městech ČR přiblíží divákům Norsko, jeho přírodu, kulturu, historii i současné dění v této pozoruhodné, ale v srdci Evropy nepříliš známé zemi. V komponovaném programu mohou návštěvníci poznat Norsko umělecky, literárně i geograficky. Do světa obdivuhodné norské přírody, za jejími krásami, ale také za stavbami historickými i těmi novými nás přenese videoprojekce prezentace s názvem „Krásy Země Vikingů“ za doprovodu etnické hudby, která vykouzlí atmosféru pod nebem s polární září. Poznáme přední norské umělce a severské spisovatele i jejich poslední knihy překladů do češtiny. V autorském čtení překladatelů se bude možno zaposlouchat do překladů veršů velkých norských básníků různých období a směrů.  V rámci festivalu bude v české premiéře uveden krátkometrážní film Mord, natočený podle novely jednoho z největších norských básníků Hanse Borliho. Program jako celek je sestaven tak, aby žánrově rozmanitou formou představil z Norska to podstatné.

Program:

1. Krásy Země Vikingů – projekce nádherných fotografií přírodních krás Norska s etnickou hudbou norských umělců  /Sinikka Langeland, Erik Lukashaugen/

2. autorské čtení českých překladatelů a básníků

3. představení knih norských autorů, které vyšly v posledních letech v ČR /poezie, pohádky, beletrie/

4. výstava Cesta lesy o životě a tvorbě jednoho z největších lyriků Norska 20. stl. Hanse Borliho

5. premiéra krátkometrážního poetického filmu Mord na motivy poémy Hanse Borliho

6. norské kulturní tradice a současná specifika Norska v umění

7. beseda s posluchači, diskuze nad tématikou, včetně poradenství nad možnostmi spolupráce s Norskem v oblasti umění, literatury a vzdělávání v rámci programů fondů EHP/Norsko.

Festival pořádá občanské sdružení Kulturní Mosty ve spolupráci s Velvyslanectvím Norského království v ČR, Ministerstvem kultury ČR, Státním fondem kultury ČR a Krajem Vysočina.

Vstupné na všechny festivalové akce je zdarma.