OTOKAR BŘEZINA (13.9.1868-25.3.1929)
vlastním jménem Václav Jebavý, byl český básník a spisovatel. Svým básnickým dílem, jež završuje český symbolismus, se zařadil mezi největší zjevy světové poezie.  Připomínáme si 145. výročí narození.

JAN ESKYMO WELZL (15.8.1868-18.9.1948)
byl cestovatel, dobrodruh, lovec, zlatokop, náčelník eskymáků a nejvyšší soudce v Nové Sibiři a vypravěč uvedený jako spisovatel. Je znám pod pseudonymem Eskymo Welzl nebo také Arctic Bismarck.  Připomínáme si 145. výročí narození.

Dětské oddělení

NOVÁ SOUTĚŽ – DĚTI TĚŠTE SE!
Dětské oddělení Městské knihovny v Chotěboři připravuje na rok 2013 další soutěž pro děti o ceny.
Jedná se o obdobnou soutěž, která probíhá v oddělení pro dospělé čtenáře. Soutěžit mohou zájemci již od ledna 2013.

Pravidla soutěže:

  • Vždy na začátku každého měsíce bude zveřejněn v dětském oddělení a na webových stránkách knihovny krátký úryvek z knihy.
  • Děti budou mít za úkol určit název a autora knihy.
  • Každý soutěžící dostane soutěžní kartičku, kam si bude za každou správnou odpověď ukládat samolepky.
  • Kdo správně odpoví na všech dvanáct ukázek, bude tedy mít v kartičce dvanáct samolepek.
  • Vyhodnocení soutěže proběhne v závěru roku – v prosinci 2013.
  • Vyhrají ti, kteří budou mít nejvíce správných odpovědí – nejvíce samolepek.
  • Děti mohou soutěžit přímo v knihovně nebo prostřednictvím e-mailu   ( knihovna.detske@chot.cz)

Na měsíc září je do naší soutěže připravena tato ukázka z knihy.  Poznáš ze které ? A kdo ji napsal?

„Jednou, když školní rok končil, zkoušela paní učitelka přírodopis, vyvolávala žáky podle abecedy, až přišla nakonec řada taky na Horáčka, který dostal schválně úplně lehkou otázku, a sice babočka admirál. Jenže Horáček začal říkat děsné nesmysly, že těch Babočků je víc, že jeden je lakýrníkem v Berouně, kam jezdívají k tetě Božce, ale že tenhleten Babočka to dotáhl až na admirála, že má svůj křižník a plno námořníků, kteří ho musejí poslouchat na slovo, a paní učitelka řekla, prosím tě, co tady plácáš za nesmysly, Horáčku, my tady probíráme motýly, a ne námořnictvo, ty snad ani nevíš, že máme přírodopis, a celá třída se bavila jak při kabaretu a paní učitelka řekla, víš, Horáčku, jaké rozpětí křídel by ten tvůj admirál musel mít, kdyby to byl motýl, a Horáček se mračil jako deset čertů, měl zlost, že se mu celá třída chechtá, a tak řekl, abyste věděli, ten motýl, co o něm mluvím, náhodou existuje, má rozpětí aspoň metr, já jsem o něm náhodou čet v jednom časopise, a paní učitelka řekla, to muselo být určitě aprílové číslo, tak velký motýl totiž neexistuje, sedni si, máš pětku, to už je sedmá, já nechci vidět to vysvědčení.“

SOUTĚŽ
Na měsíc září je v dětském oddělení připravena nová soutěž „Obrázková křížovka”. Děti mají za úkol zábavnou formou vyplnit tajenku.

VYHODNOCENÍ
Soutěže v dětském oddělení začínají vždy 1. den v měsíci a vyhodnocení je poslední den v měsíci. Ze správných odpovědí je vždy vylosováno 7 výherců.

MAMINKY, POJĎTE ČÍST DĚTEM
Právě Vám a Vašim zlatíčkům nabízí dětské oddělení knihovny opět po prázdninách každou druhou středu v měsíci  od 8.00 do 12.00 hod. knížky pro nejmenší. Přijďte a prožijte svůj volný čas se svými dětmi a  s novými leporely, která pomáhají postupně si vytvářet velice důležitý a nenahraditelný vztah ke knihám a čtení vůbec. Jste srdečně zváni!!!

VÝSTAVA V DĚTSKÉM ODDĚLENÍ
Srdečně vás zveme na výstavu prací žáků Mateřské školy a Družiny v Malči s názvem “Co pro mne znamená léto a prázdniny”.

Oddělení pro dospělé

ENERGIE KOLEM NÁS
Dne 9.9.2013 od 16.00 hodin Vás zveme na přednášku „Energie kolem nás“. Terapeut, reflexolog, kineziolog, biopraktik a telestét pan Josef Semerád Vás seznámí se světem energií, ukáže postupy práce s virgulí a pendlem. Dozvíte se, jak vyhledat škodlivá místa, jak poznat, co nám prospívá, jak poprosit strom o to, aby z nás odebral životní tíhu a kde a jak hledat byliny pro náš duchovní rozvoj. Dozvíte se také o práci s drahými kameny a o tom, které kameny jsou pro nás nejvhodnější.  Vybíráme 20,-Kč na příspěvek pro lektora.

ČTENÁŘSKÁ DÍLNA
Městská knihovna Vás všechny srdečně zve na další pokračování z cyklu Čtenářská dílna.
Konat se bude pod vedením Mgr. Lucie Dostálkové v pondělí 9.9.2013 od 18.00 hodin v podkroví knihovny. O čem se bude hovořit tentokrát? Zájemci o čtenářskou dílnu a literaturu vůbec přijdou  sdílet své zážitky z četby Josefa Škvoreckého Zbabělci. Setkání je určeno pro všechny, jež knihu v nedávné době přečetli.

VZDÁM TO AŽ ZÍTRA
Je možné, aby byl někdo odsouzen k trestu smrti za zločin, který s největší pravděpodobností nespáchal?
Dne 23.9.2013 od 20.30 hodin Vás zveme na další dokumentární film z cyklu “Promítej i ty”: Vzdám to až zítra.

LÉČIVÉ MANDALY
Paní Lenka Losertová Vás srdečně zve na besedu Léčivé mandaly 23.9.2013 v 17.30 hodin do podkroví městské knihovny. Dozvíte se, co je to mandala, k čemu slouží, čím nás obohacuje a co vnáší do našeho běžného života. Uvidíte také praktickou ukázku, jak s ní pracovat a jak s její každodenní pomocí můžeme poznat sami sebe a vnést do života klid, pohodu, lásku a štěstí, které nám tak chybí. Budete mít možnost zakoupení kalendáře mandal 2014 i jednotlivé mandaly. Vybíráme 80,- Kč příspěvek na lektora.


BESEDA SE SPISOVATELEM VLASTIMILEM VONDRUŠKOU
V pondělí 30.9.2013 od 16.00 hodin se v chotěbořské knihovně koná beseda se spisovatem a historikem Vlastimilem Vondruškou. PhDr. Vlastimil Vondruška, Csc. je českým historikem, publicistou a spisovatelem, píše především historické detektivní příběhy. Jako podnikatel patří k předním českým výrobcům kopií historického skla. Kromě literatury patří mezi jeho zájmy horolezectví, kterému se aktivně věnoval více než dvacet let. Je rovněž autorem divadelních her, spolupracuje i s Českým rozhlasem. Jste srdečně zváni!

KNIHOVNA – NOVĚ
Až do konce listopadu mohou čtenáři dospělého oddělení využít nově zavedenou otvírací dobu každou sobotu od 8.00 do 10.00 hodin.

VÝSTAVA SKM
Od 16.9.-20.10.2013 a je pro Vás v SKM  připravena výstava fotografií přírody paní Jaroslavy Dvořákové s názvem “Motýlí krása ve fotografii”. Zveme Vás na vernisáž, která zahájí výstavu 16.9.2013 od 17.00 hodin.

VÝSTAVA V KNIHOVNĚ
V září a v říjnu je pro Vás připravena nová výstava knih bratří Čapků od sběratele pana Jaroslava Kreibicha. Jste srdečně zváni do čítárny knihovny!

TENTO MĚSÍC ČTEME
Na měsíc září jsme pro Vás vybrali spisovatele Adolfa Branalda. V dospělém oddělení pro Vás budou připraveny jeho knihy ke čtení. Čtenáři i návštěvníci knihovny si je mohou prohlédnout, prolistovat a v příjemném prostředí se do nich i začíst. Připomínáme si 5. výročí úmrtí.

KNIHOVNA, KNIHA  A  JÁ
Pod tímto slovním spojením si může každý představit něco jiného. Někomu se vybaví dům, po kterém se pohybuje spousta lidiček malých i velkých. Dům provoněný knihami, jehož návštěvníci zde pátrají po něčem poutavém ke čtení. Může to být taky polička zarovnaná knihami v našem bytě. Kniha plná dobrodružství, lásky, která svým příběhem umožní únik od všedních starostí a přenese nás do jiného světa.  A co si ve své  fantazii představíte vy?
Kreslete, malujte, modelujte, tvořte z jakéhokoliv materiálu. Soutěž je určena čtenářům i nečtenářům knihovny všech věkových kategorií.
Výsledky Vaší tvořivosti můžete odevzdávat do 13.9.2013 v dětském oddělení knihovny. Nejvydařenější práce budou sladce odměněny v nové kavárně ve Sladovnické ulici v Chotěboři a některé z nich budou zároveň použity jako předloha k výrobě kapesních kalendářů knihovny na rok 2014. Všechny práce pak budou vystaveny v prvním patře knihovny, při vstupu do dětského oddělení.

SOUTĚŽ:  POZNEJ KNIHU 2013
Městská knihovna pro své čtenáře připravila novou soutěž s názvem „Poznej knihu 2013“. Každý měsíc, jako v loňském roce,  zde uveřejníme ukázku některé knihy a úkolem čtenářů bude poznat název a autora knihy. Správné odpovědi nám doručte buď osobně nebo e-mailem (knihovna@chot.cz) nejpozději do 7. dne následujícího měsíce. Soutěž bude probíhat v období leden až říjen 2013. Vyhodnocení proběhne v listopadu 2013 u příležitostí 170. výročí založení knihovny.
Za každých pět správných odpovědí soutěžící obdrží dárek v podobě knihy dle vlastního výběru. Jména soutěžících se správnou odpovědí budou zveřejněna v dalším vydání ECHA.
Ukázka č. 9/13:
“Někdy se za lidi trochu stydím. Když začnou vyvádět, zalezu do kouta a čekám, až bouřka přejde. Lépe než velcí lidé se očuchávají děti. Třeba když se potká Pepík s Fanouškem na pískovišti. Přestože se neznají, vůbec jim to nevadí. Začnou stavět hrady a vyhrabovat tunely. Nepotřebují téměř nic. Mimo písku je stavebním materiálem instinkt a fantazie. Co na tom, že jejich stavby vydrží jen chvilku. Nakonec vždycky někdo přijde a hrad rozboří. Dětem to není jedno, ale málodky jsou kvůli tomu dlouho nešťastné. Vždyť věrné kopie těch staveb zůstávají uloženy v jejich srdcích. Spoušť a zbořeniště je pouze novou výzvou…. ”

INTERNET PRO SENIORY
Městská knihovna i nadále v novém roce nabízí seniorům možnost poznávat práci s počítačem. Pod odborným vedením mohou senioři každé úterý dopoledne využít této možnosti a naučit se s počítačem pracovat. Výuka s počítačem a využití internetu je zdarma. Vzhledem k omezené kapacitě počítačů se musí zájemci předem nahlásit v knihovně u p. Dymáčkové.

BURZA VYŘAZENÝCH KNIH
I nadále městská knihovna pravidelně pořádá burzu vyřazených knih, kde máte možnost levného nákupu zajímavých titulů beletrie i naučných knih, dětských knih. Možnost nákupu levných knih máte průběžně celý měsíc. Stále je k dispozici i široká nabídka vyřazených časopisů.