JOSEF DOBROVSKÝ (17.8.1753-6.1.1829)
byl český vědec, filolog, historik, zakladatel slavistiky. Byl největší postavou českého osvícenství a počátků národního obrození. Připomínáme si 260. výročí narození.

VÁCLAV JOSEF NEUDÖRFL (25.8.1843-14.7.1911)
narodil se v Mladé Vožici, gymnázium studoval v Benešově a pedagogický ústav v Praze. V letech 1862-1883 působil jako učitel v Praze, Nové Pace, Lounech, Blatné a Soběslavi. Od roku 1884 se stal odborným učitelem v Chotěboři. Připomínáme si 170. výročí narození.

NOVÁ SOUTĚŽ – DĚTI TĚŠTE SE!
Dětské oddělení Městské knihovny v Chotěboři připravuje na rok 2013 další soutěž pro děti o ceny.
Jedná se o obdobnou soutěž, která probíhá v oddělení pro dospělé čtenáře. Soutěžit mohou zájemci již od ledna 2013.

Pravidla soutěže:

• Vždy na začátku každého měsíce bude zveřejněn v dětském oddělení a na webových stránkách knihovny krátký úryvek z knihy.
  • Děti budou mít za úkol určit název a autora knihy.
  • Každý soutěžící dostane soutěžní kartičku, kam si bude za každou správnou odpověď ukládat samolepky.
  • Kdo správně odpoví na všech dvanáct ukázek, bude tedy mít v kartičce dvanáct samolepek.
  • Vyhodnocení soutěže proběhne v závěru roku – v prosinci 2013.
  • Vyhrají ti, kteří budou mít nejvíce správných odpovědí – nejvíce samolepek.
  • Děti mohou soutěžit přímo v knihovně nebo prostřednictvím e-mailu   ( knihovna.detske@chot.cz)

Na měsíc srpen je do naší soutěže připravena tato ukázka z knihy.  Poznáš ze které ?

„Božínku, to je celé?“ divil se …… . „To tedy svedu jedna, dvě!“ Rychle přiběhl ke své roztrhané záchranné síti a v minutě ji také snědl. Nu, nechutnalo mu to příliš, ale snědl ji. Pak se posadil na vršek větvičky a čekal, až se začne dělat pavučina. Něco se v něm skutečně dělo. V břiše mu kručelo, vrtalo to tam, točila se mu hlava, škytal ostošest a v uších měl, jako by gramofon hrál, ale pavučina z něho lézt nechtěla. Jednu chvíli myslil, že přece mu cosi začalo vycházet z nosu, ale byla to obyčejná kapička. Zkrátka, bylo mu špatně. „Safra, tak to vypadá, jako by mi ty nitě měly jít předem“, říkal si zmámený  …… , ale, když to přišlo, nebyly to nitě, jen se docela obyčejně s odpuštěním poblinkal. „Ještě asi nejsou hotové“ utěšoval se, „bolí to, to bych nikdy nebyl věřil, ale bude to slávy, až se o mně dovědí, že dovedu dělat pavučinu“.

Na měsíc srpen je v dětském oddělení připravena nová soutěž „Hledánky”. Děti mají za úkol zábavnou formou poznávat barvy.

VÝSTAVA V DĚTSKÉM ODDĚLENÍ
Srdečně vás zveme na výstavu prací žáků Mateřské školy a Družiny v Malči s názvem “Co pro mne znamená léto a prázdniny”.

KNIHOVNA – NOVĚ
Až do konce listopadu mohou čtenáři dospělého oddělení využít nově zavedenou otvírací dobu každou sobotu od 8.00 do 10.00 hodin.

VÝSTAVA SKM
Od 9.7. do 6.9.2013 je pro Vás v SKM  připravena výstava obrazů paní Jany Macákové, která je členkou výtvarné sekce Střediska východočeských spisovatelů. Jste srdečně zváni!
Další výstava bude probíhat ve dnech 16.9.-21.10.2013 a těšit se můžete na fotografie přírody paní Jaroslavy Dvořákové.

VÝSTAVA V KNIHOVNĚ
Během práznin si nenechte ujít výstavu v čítárně knihovny: Šikovné ruce, ani v létě nezahálí- Paličkování. Své práce nám laskavě zapůjčila p. Junová, p.Polová, p. Kopecká a p. Spilková.

TENTO MĚSÍC ČTEME
Na měsíc srpen jsme pro Vás vybrali spisovatele Antonína Sovu. V dospělém oddělení pro Vás budou připraveny jeho knihy ke čtení. Čtenáři i návštěvníci knihovny si je mohou prohlédnout, prolistovat a v příjemném prostředí se do nich i začíst. Připomínáme si 85. výročí úmrtí.

KNIHOVNA, KNIHA  A  JÁ
Pod tímto slovním spojením si může každý představit něco jiného. Někomu se vybaví dům, po kterém se pohybuje spousta lidiček malých i velkých. Dům provoněný knihami, jehož návštěvníci zde pátrají po něčem poutavém ke čtení. Může to být taky polička zarovnaná knihami v našem bytě. Kniha plná dobrodružství, lásky, která svým příběhem umožní únik od všedních starostí a přenese nás do jiného světa.  A co si ve své  fantazii představíte vy?
Kreslete, malujte, modelujte, tvořte z jakéhokoliv materiálu. Soutěž je určena čtenářům i nečtenářům knihovny všech věkových kategorií.
Výsledky Vaší tvořivosti můžete odevzdávat do 13.9.2013 v dětském oddělení knihovny. Nejvydařenější práce budou sladce odměněny v nové kavárně ve Sladovnické ulici v Chotěboři a některé z nich budou zároveň použity jako předloha k výrobě kapesních kalendářů knihovny na rok 2014. Všechny práce pak budou vystaveny v prvním patře knihovny, při vstupu do dětského oddělení.

I nadále městská knihovna pravidelně pořádá burzu vyřazených knih, kde máte možnost levného nákupu zajímavých titulů beletrie i naučných knih, dětských knih. Možnost nákupu levných knih máte průběžně celý měsíc. Stále je k dispozici i široká nabídka vyřazených časopisů.