JOSEF JUNGMANN (16.7.1773-14.11.1847)
byl český filolog, lexikograf, spisovatel a překladatel.  Připomínáme si 240. výročí narození.

VLADIMÍR NEFF (13.6.1909-2.7.1983)
byl český spisovatel, překladatel a scenárista, otec spisovatele sci-fi Ondřeje Neffa. Připomínáme si 30. výročí úmrtí.

CYRIL A METODĚJ
Svatí Konstantin (Cyril) a Metoděj, označováni někdy jednoduše jako bratři ze Soluně, jsou známí jako Apoštolové Slovanů nebo také Slovanští věrozvěstové. V rámci své misie na Velké Moravě vytvořili písmo hlaholici a prosadili staroslověnštinu jako bohoslužebný jazyk. Připomínáme si výročí 1150 let od příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu.

Dětské oddělení

NOVÁ SOUTĚŽ – DĚTI TĚŠTE SE!
Dětské oddělení Městské knihovny v Chotěboři připravuje na rok 2013 další soutěž pro děti o ceny.
Jedná se o obdobnou soutěž, která probíhá v oddělení pro dospělé čtenáře. Soutěžit mohou zájemci již od ledna 2013.

Pravidla soutěže:

  • Vždy na začátku každého měsíce bude zveřejněn v dětském oddělení a na webových stránkách knihovny krátký úryvek z knihy.
  • Děti budou mít za úkol určit název a autora knihy.
  • Každý soutěžící dostane soutěžní kartičku, kam si bude za každou správnou odpověď ukládat samolepky.
  • Kdo správně odpoví na všech dvanáct ukázek, bude tedy mít v kartičce dvanáct samolepek.
  • Vyhodnocení soutěže proběhne v závěru roku – v prosinci 2013.
  • Vyhrají ti, kteří budou mít nejvíce správných odpovědí – nejvíce samolepek.
  • Děti mohou soutěžit přímo v knihovně nebo prostřednictvím e-mailu   ( knihovna.detske@chot.cz)

Na měsíc červenec je do naší soutěže připravena tato ukázka z knihy.  Poznáš ze které ?

Stará hájovna „u pěti buků“ stojí o samotě na malé mýtince mezi lesy pod vrchem Homolí a nad rybníkem  Kačákem. V hájovně bydlí hajný Vobinuška se svou manželkou a dětmi, Jeníkem a Růženkou. Obě děti jsou se svým osamělým domovem velmi spokojeny a za nic na světě by neměnily s jinými dětmi z vesnice.
…….
Kdykoliv se hajný Vobinuška vypraví do města nebo do vesnice, vždy dětem něco dobrého přinese a odevzdá jim to se šťastným úsměvem, když mu přijdou kus cesty naproti. A tak se stalo, že jim jednou přinesl mladou lištičku. Obě děti měly z mladé lišky ohromnou radost a hned ji sháněly nějaké příhodné obydlí, hodně pohodlné, aby se jí v hájovně líbilo. Otec hajný usoudil, že by se jí nejlépe bydlelo ve psí boudě, kterých bylo v hájovně vždy několik.
……
Růženka byla pilná čtenářka, a protože sama velmi ráda četla, tak myslela, že i lišku bude zajímat, když ji občas něco zajímavého ze svých knížek přečte.
……
Nejraději četla Růženka lišce pohádky o chytrých liškách, ve kterých vtipné lišky vždy nějaké méně chytré zvíře nebo i člověka svým bystrým důvtipem přemohou.

SOUTĚŽ
Na měsíc červenec je v dětském oddělení připravena nová soutěž „Roční období”. Děti si otestují zábavnou formou znalosti ročních období.

VYHODNOCENÍ
Soutěže v dětském oddělení začínají vždy 1. den v měsíci a vyhodnocení je poslední den v měsíci. Ze správných odpovědí je vždy vylosováno 7 výherců.

VÝSTAVA V DĚTSKÉM ODDĚLENÍ
Srdečně vás zveme na výstavu prací žáků Mateřské školy a Družiny v Malči s názvem “Co pro mne znamená léto a prázdniny”.

MAMINKY, POJĎTE ČÍST DĚTEM
Právě Vám a Vašim zlatíčkům nabízí dětské oddělení knihovny opět po prázdninách každou druhou středu v měsíci  od 8.00 do 12.00 hod. knížky pro nejmenší. Přijďte a prožijte svůj volný čas se svými dětmi a  s novými leporely, která pomáhají postupně si vytvářet velice důležitý a nenahraditelný vztah ke knihám a čtení vůbec. Jste srdečně zváni!!!

Oddělení pro dospělé

PŘEDNÁŠKA HO´OPONOPONO ZDENY NAZIROVÉ
Také na měsíc červenec pro Vás Městská knihovna Chotěboř připravuje zajímavou přednášku. Astroložka Zdena Nazirová přijde představit starou havajskou techniku Ho´oponopono. Ta slouží k vytváření hojnosti, zdraví a míru. Podstatou je návrat do „nulového stavu“, tedy do stavu, v němž neexistují žádné vzpomínky, paradigmata a naše mysl a podstata je naprosto čistá. V tomto stavu jsme schopni dosáhnout téměř čehokoli, čehož si žádáme. Ve stavu, kdy nejsme ovlivněni ničím, co souvisí s naší minulostí, můžeme ovlivňovat přítomnost a vše, co nás bezprostředně obklopuje. Ho´oponopono, podobně jako například buddhismus vysvětluje, že nic neexistuje vně, tedy celý okolní svět je pouze obrazem našeho světa vnitřního a způsobu, jak na něj reagujeme…
Přednáška, která Vám může pozitivně zlepšit život, se uskuteční 8. července od 17.00 hod. v podkroví městské knihovny. Vstupné je 200,-Kč příspěvek pro přednášející.

KNIHOVNA – NOVĚ
Každou sobotu od 8.00 do 10.00 hodin můžete yužít nově zavedenou otevírací dobu v oddělení pro dospělé čtenáře městské knihovny.

VÝSTAVA SKM
Od 9.7. do 6.9.2013 pro Vás SKM připravuje novou výstavu obrazů paní Jany Macákové, která je členkou výtvarné sekce Střediska východočeských spisovatelů.


KNIHOVNA, KNIHA A JÁ
Pod tímto slovním spojením si může každý představit něco jiného. Někomu se vybaví dům, po kterém se pohybuje spousta lidiček malých i velkých. Dům provoněný knihami, jehož návštěvníci zde pátrají po něčem poutavém ke čtení. Může to být taky polička zarovnaná knihami v našem bytě. Kniha plná dobrodružství, lásky, která svým příběhem umožní únik od všedních starostí a přenese nás do jiného světa.  A co si ve své  fantazii představíte vy?
Kreslete, malujte, modelujte, tvořte z jakéhokoliv materiálu. Soutěž je určena čtenářům i nečtenářům knihovny všech věkových kategorií.
Výsledky Vaší tvořivosti můžete odevzdávat do 13.9.2013 v dětském oddělení knihovny. Nejvydařenější práce budou sladce odměněny v nové kavárně ve Sladovnické ulici v Chotěboři a některé z nich budou zároveň použity jako předloha k výrobě kapesních kalendářů knihovny na rok 2014. Všechny práce pak budou vystaveny v prvním patře knihovny, při vstupu do dětského oddělení.

NOVÁ SOUTĚŽ:  POZNEJ KNIHU 2013
Městská knihovna pro své čtenáře připravila novou soutěž s názvem „Poznej knihu 2013“. Každý měsíc, jako v loňském roce,  zde uveřejníme ukázku některé knihy a úkolem čtenářů bude poznat název a autora knihy. Správné odpovědi nám doručte buď osobně nebo e-mailem (knihovna@chot.cz) nejpozději do 7. dne následujícího měsíce. Soutěž bude probíhat v období leden až říjen 2013. Vyhodnocení proběhne v listopadu 2013 u příležitostí 170. výročí založení knihovny.

Za každých pět správných odpovědí soutěžící obdrží dárek v podobě knihy dle vlastního výběru. Jména soutěžících se správnou odpovědí budou zveřejněna v dalším vydání ECHA.
Ukázka č. 7-8/13:
Můj skoro nejlepší nakupovací zážitek byl, když jsem s manželem kupovala pro manžela kabát. Manžel má konfekční velikost. Já mám konfekční jen hlavu. Manželovi jsem vybrala dlouhý manšestrák. Byl do půl lýtek. Béžový, klopy, dvouřadové zapínání. Manžel mi uvěřil, že v kabátu vypadá úžasně, a nechal si ho hned na sobě. Šli jsme chvilku po Václaváku a muž byl takový nepokojný. Pak se mě zeptal: “Hele, a nevypadám v tom kabátě jako fízl?” A já jsem horlivě tvrdila: “Vůbec ne, ohromně ti sluší, je to nádhera, moc pěkně v něm vypadáš!” A pak jsem se pohádali, kvůli nějaké blbosti, co mi nechtěl koupit, a manžel šel naštvaně tři metry přede mnou a já jsem najednou, až tak nějak bezděčně, řekla: “Tak si ty prachy sežer, fízle!”

FIRMA BERÁNEK -levné knihy Havlíčkův Brod ve spolupráci s městskou knihovnou vám v dětském oddělní umožňuje nákup levných knih.

VÝSTAVA V KNIHOVNĚ
Na měsíc červenec a srpen je pro Vás připravena nová výstava: Šikovné ruce, ani v létě nezahálí- Paličkování. Jste srdečně zváni do čítárny knihovny.

TENTO MĚSÍC ČTEME
Na měsíc červenec jsme pro Vás vybrali spisovatele Vladimíra Neffa. V dospělém oddělení pro Vás budou připraveny jeho knihy ke čtení. Čtenáři i návštěvníci knihovny si je mohou prohlédnout, prolistovat a v příjemném prostředí se do nich i začíst. Připomínáme si 30. výročí úmrtí.

BURZA VYŘAZENÝCH KNIH
I nadále městská knihovna pravidelně pořádá burzu vyřazených knih, kde máte možnost levného nákupu zajímavých titulů beletrie i naučných knih, dětských knih. Možnost nákupu levných knih máte průběžně celý měsíc. Stále je k dispozici i široká nabídka vyřazených časopisů.