Výstava ve vestibulu knihovny:

JAROSLAV HAVLÍČEK (3.2.1896-7.4.1943)
byl prozaik, představitel psychologické prózy v období mezi válkami. Připomínáme si 70. výročí úmrtí.

JAROSLAV HAŠEK (30.4.1883-3.1.1923)
byl publicista, novinář a spisovatel. Připomínáme si 130. výročí narození.

JARMILA LOUKOTKOVÁ (14.4.1923-29.10.2007)
byla česká prozaička a překladatelka.  Připomínáme si 90. výročí narození.

Dětské oddělení

NOVÁ SOUTĚŽ – DĚTI TĚŠTE SE!

Dětské oddělení Městské knihovny v Chotěboři připravuje na rok 2013 další soutěž pro děti o ceny.
Jedná se o obdobnou soutěž, která probíhá v oddělení pro dospělé čtenáře. Soutěžit mohou zájemci již od ledna 2013.

Pravidla soutěže:

  • Vždy na začátku každého měsíce bude zveřejněn v dětském oddělení a na webových stránkách knihovny krátký úryvek z knihy.
  • Děti budou mít za úkol určit název a autora knihy.
  • Každý soutěžící dostane soutěžní kartičku, kam si bude za každou správnou odpověď ukládat samolepky.
  • Kdo správně odpoví na všech dvanáct ukázek, bude tedy mít v kartičce dvanáct samolepek.
  • Vyhodnocení soutěže proběhne v závěru roku – v prosinci 2013.
  • Vyhrají ti, kteří budou mít nejvíce správných odpovědí – nejvíce samolepek.
  • Děti mohou soutěžit přímo v knihovně nebo prostřednictvím e-mailu           ( knihovna.detske@chot.cz)

Na měsíc duben je do naší soutěže připravena tato ukázka z knihy.  Poznáš ze které ?
“Ale jednoho rána na  …….  volání nikdo neodpověděl. Myší díra mlčela jako zařezaná. Co se děje? Myška stůně! Není na světě nic horšího, pomyslel si  ….. . To bych radši stonal sám. Jenomže nářky, plačky, bědování myšku neuzdraví. A tak se  …..  rozběhl  pro pomoc. Sova od starého dubu byla nad všechny  doktory. Léčila celý les. Proč by nevyléčila i myšku šedivku?  Prohlédla ji, proklepala, dlouhodlouze listovala v moudré knize a nakonec řekla: „ Myšku vyléčí jedině květina jménem Matricaria Chamomilla“. Sklapla knihu a letěla dál.”


PŘÁTELSKÁ POSEZENÍ NAD KNIHOU S POSLECHEM
8.4.    Maryša- A. Mrštík
15.4.  Vynález zkázy- J. Verne
22.4.  Staré pověsti české- A. Jirásek
29.4.  Pohádková lampička- F. Nepil

SOUTĚŽ
Na měsíc duben je v dětském oddělení připravena nová soutěž „Hádanka s tajenkou“. Děti si osvěží své vědomosti v kvízu s tajenkou.

VYHODNOCENÍ
Soutěže v dětském oddělení začínají vždy 1. den v měsíci a vyhodnocení je poslední den v měsíci. Ze správných odpovědí je vždy vylosováno 7 výherců.

MAMINKY, POJĎTE ČÍST DĚTEM
Právě Vám a Vašim zlatíčkům nabízí dětské oddělení knihovny opět po prázdninách každou druhou středu v měsíci  od 8.00 do 12.00 hod. knížky pro nejmenší. Přijďte a prožijte svůj volný čas se svými dětmi a  s novými leporely, která pomáhají postupně si vytvářet velice důležitý a nenahraditelný vztah ke knihám a čtení vůbec. Jste srdečně zváni!!!

Oddělení pro dospělé

O PŘÍČINÁCH NEMOCÍ A JAK SE CO NEJRYCHLEJI UZDRAVIT?
Srdečně Vás zveme v pořadí na druhou besedu s p. Semrádem, která se koná  8.4.2013 od 16.00 hodin. Tentokrát se můžete těšit na zajímavé téma: „O reflexologii, metodě pracující s body na těle, které ovlivňují činnost těla“. Terapeut, reflexolog, kineziolog, biopraktik a telestét pan Josef Semrád, rodák z Havlíčkova Brodu, se alternativními léčebnými metodami a ozdravnými procesy zabývá již od roku 1981. Ve své přednášce shrne mnohaleté zkušenosti z terapeutické práce a z osobního života. Přednášející vysvětlí základní pravidla vztahů v našem těle. Seznámí Vás s významem reflexních plošek a jejich vlivem na činnost příslušných orgánů, svalů a ostatních částí lidského těla. Popíše body první pomoci a jak jich využít při akutním stavu. Vybíráme 20,-Kč na příspěvek pro lektora.


BYLINNÁ GEMMOTERAPIE
Obchod CESTY ZDRAVÍ v Chotěboři ve spolupráci s městskou knihovnou pořádají 25.4.2013 od 17.00 hodin přednášku Bylinná gemmoterapie. Zakladatelka a majitelka firmy Naděje Mgr. Jarmila Podhorná se specializuje na výrobu bylinných tinktur, mastí, olejů a výluhů z vlastních surovin. Během své přednášky nám představí:
* tinktury z bylin, půpenů a jejich kombinace na konkrétní zdravotní problémy a jejich způsoby použití
* bylinné masti, oleje a koupele, jako doplňky k sestavě pro léčbu
* tinktury s včelím biopolem, tedy se zvýšeným účinkem
* gemmoglukany, jako speciality, které svojí silou nahradí celé kůry
Jednotlivé přípravky bude po celou dobu přednášky možné i zakoupit.


BESEDA SE SPISOVATELKOU  IRENOU  FUCHSOVOU
Srdečně Vás zveme do podkroví naší knihovny na velice zajímavou besedu se spisovatelkou Irenou Fuchsovou. Paní Irena Fuchsová je česká spisovatelka a publicistka, původním povoláním divadelní suflérka (nápovědka) v pražském Činoherním klubu. Svoji první knihu vydala v roce 2001, od té doby jí vyšlo již více jak dvacet knížek. Jedná se v současnosti o oblíbenou autorku povídek a fejetonů, která své práce, mimo jiné, také publikuje v různých ženských a společenských časopisech. Dne 29.4.2013 od 16.00 hodin nám přijde o své práci a o knihách povyprávět.


TEST SKŘÍTKA KNIHOVNÍČKA
U příležitosti Světového dne knihy, v týdnu od 22.-26.4.2013, pro Vás knihovna připravila vědomostní test se znalostmi regionálních autorů. Zájemci mohou vyzkoušet své vědomosti v oddělení pro dospělé čtenáře. Úspěšné odpovědi budou odměněny.

PRODEJ LEVNÝCH KNIH V DĚTSKÉM ODDĚLENÍ
U příležitosti měsíce března- měsíce knih máme pro Vás v dětském oddělení knihovny pripraven prodej levných knih. Návštěvníci i čtenáři knihovny mají jedinečnou šanci nakoupit nové knihy za přijatelnou cenu. Přijďte využít tuto možnost vždy, když je v dětském oddělení otevřeno, tj. pondělí 13.00-17.30 a středa a pátek 8.00-12.00 a 12.30-16.00.


VÝSTAVA V KNIHOVNĚ
Na měsíc duben je i nadále pro Vás připravena nová výstava: Malované sklo a podmalba.
Exponáty nám laskavě ze své sbírky zapůjčil pak Jaroslav Kreibich. Jste srdečně zváni do čítárny knihovny!

TENTO MĚSÍC ČTEME
Na měsíc duben jsme pro Vás vybrali spisovatelku Jarmilu Loukotkovou. V dospělém oddělení pro Vás budou připraveny její knihy ke čtení. Čtenáři i návštěvníci knihovny si je mohou prohlédnout, prolistovat a v příjemném prostředí se do nich i začíst. Připomínáme si 90. výročí narození.

NOVÁ SOUTĚŽ:  POZNEJ KNIHU 2013
Městská knihovna pro své čtenáře připravila novou soutěž s názvem „Poznej knihu 2013“. Každý měsíc, jako v loňském roce,  zde uveřejníme ukázku některé knihy a úkolem čtenářů bude poznat název a autora knihy. Správné odpovědi nám doručte buď osobně nebo e-mailem (knihovna@chot.cz) nejpozději do 7. dne následujícího měsíce. Soutěž bude probíhat v období leden až říjen 2013. Vyhodnocení proběhne v listopadu 2013 u příležitostí 170. výročí založení knihovny.
Za každých pět správných odpovědí soutěžící obdrží dárek v podobě knihy dle vlastního výběru. Jména soutěžících se správnou odpovědí budou zveřejněna v dalším vydání ECHA.

Ukázka č. 4/13:
Morávek na mě zírá jako na zjevení a jeho dlouhé prsty strnou nad klávesnicí, kapitán je přece jen zkušenější, ale i on zacouvá: “No dobře, máte pravdu, pane Betlachu. Omluvám se, trochu jsem se nechal unést. ” “To je v pořádku,” praví herec blahosklonně, “jen bych byl rád, kdyby naše rozmluva probíhala v mezích slušnosti.” Morávek zírá ještě vyjeveněji, kapitán bleskově přemýšlí, jak dál, a já využívám krátkého přerušení boje k regeneraci sil, odčerpaných divadlem, po jehož poslední aktu nemusí spadnout opona, ale mříž. Najednou, jako bych se viděl zvenčí: sedím v ponuré místnosti na židli s potrhaným čalouněním, naproti mně nesmiřitelný válečník s oddaným zbrojnošem coby písařem po pravici….

OBČERSTVENÍ V KNIHOVNĚ
Oddělení knihovny pro dospělé čtenáře nabízí možnost občerstvení kávy nebo čaje v prostorách čítárny knihovny. V příjemném prostředí si můžete vychutnat teplý nápoj a třeba se i začíst do oblíbených knih. Těšíme se na vás!

BURZA VYŘAZENÝCH KNIH
I nadále městská knihovna pravidelně pořádá burzu vyřazených knih, kde máte možnost levného nákupu zajímavých titulů beletrie i naučných knih, dětských knih. Možnost nákupu levných knih máte průběžně celý měsíc. Stále je k dispozici i široká nabídka vyřazených časopisů.

INTERNET PRO SENIORY
Městská knihovna i nadále v novém roce nabízí seniorům možnost poznávat práci s počítačem. Pod odborným vedením mohou senioři každé úterý dopoledne využít této možnosti a naučit se s počítačem pracovat. Výuka s počítačem a využití internetu je zdarma. Vzhledem k omezené kapacitě počítačů se musí zájemci předem nahlásit v knihovně u p. Dymáčkové.