Výstava ve vestibulu knihovny:

VÁCLAV MATĚJ KRAMERIUS (9.2.1753-22.3.1808)
byl český spisovatel, nakladatel, novinář a národní buditel.  Připomínáme si  260. výročí narození.

OTA PAVEL (2.7.1930-31.3.1973)
vlastním jménem Otto Popper, byl český prozaik, novinář a sportovní reportér. Je autorem především autobiografických próz především s tématy z vlastního dětství a ze sportu.
Připomínáme si 40. výročí úmrtí.

JOSEF FIRKUŠNÝ (ORION) (17.3.1898-29.4.1969)
se narodil  v Chotěboři v domě čp. 202 “Hotel Firkušný” na náměstí T.G.M. Rod Firkušných patřil k starým chotěbořským rodům.  Připomínáme si 115. výročí narození.

Dětské oddělení

NOVÁ SOUTĚŽ – DĚTI TĚŠTE SE!

Dětské oddělení Městské knihovny v Chotěboři připravuje na rok 2013 další soutěž pro děti o ceny.
Jedná se o obdobnou soutěž, která probíhá v oddělení pro dospělé čtenáře. Soutěžit mohou zájemci již od ledna 2013.

Pravidla soutěže:

  • Vždy na začátku každého měsíce bude zveřejněn v dětském oddělení a na webových stránkách knihovny krátký úryvek z knihy.
  • Děti budou mít za úkol určit název a autora knihy.
  • Každý soutěžící dostane soutěžní kartičku, kam si bude za každou správnou odpověď ukládat samolepky.
  • Kdo správně odpoví na všech dvanáct ukázek, bude tedy mít v kartičce dvanáct samolepek.
  • Vyhodnocení soutěže proběhne v závěru roku – v prosinci 2013.
  • Vyhrají ti, kteří budou mít nejvíce správných odpovědí – nejvíce samolepek.
  • Děti mohou soutěžit přímo v knihovně nebo prostřednictvím e-mailu           ( knihovna.detske@chot.cz)

Na měsíc březen je do naší soutěže připravena tato ukázka z knihy.  Poznáš ze které ?

“Na Krkonoších vládne odnepaměti Krakonoš a pod horama se vystřídalo pánů, že by je nespočítal. Malí – velcí, tlustí – tencí, ale všichni z panského těsta, jedni za osmnáct, druzí bez dvou za dvacet. No a tohle bylo za časů pána z T …..  Moc velký pán to teda nebyl, zámek měl spíš jak větší chalupu, čeledě všehovšudy jednu děvečku, jednoho pacholka a k tomu ještě hajného. Ale poroučet uměl a nosil se, jako by mu patřilo všechno sakumprásk – od Sněžky až po Jilemnici. A v tom byl háček. T…..  panství sousedilo s Krakonošovým – a toťseví – malý pán a velký pán v jednom sousedství, to nedělá nikdy dobrotu.”


PŘÁTELSKÁ POSEZENÍ NAD KNIHOU S POSLECHEM
4.3.    Měl jsem psa a kočku- K. Čapek
11.3.  Opičí král- W. Čcheng-en
18.3. Psí kazeta (cédéčko)
25.3. Kdo to psal, ten to čte

SOUTĚŽ
Na měsíc březen je v dětském oddělení připravena nová soutěž „A dnes má svátek… “. Děti  mají za úkol formou kvízu  seznámit se se jmény v kalednáři.

VYHODNOCENÍ
Soutěže v dětském oddělení začínají vždy 1. den v měsíci a vyhodnocení je poslední den v měsíci. Ze správných odpovědí je vždy vylosováno 7 výherců.

MAMINKY, POJĎTE ČÍST DĚTEM
Právě Vám a Vašim zlatíčkům nabízí dětské oddělení knihovny opět po prázdninách každou druhou středu v měsíci  od 8.00 do 12.00 hod. knížky pro nejmenší. Přijďte a prožijte svůj volný čas se svými dětmi a  s novými leporely, která pomáhají postupně si vytvářet velice důležitý a nenahraditelný vztah ke knihám a čtení vůbec. Jste srdečně zváni!!!

Oddělení pro dospělé

TEMPLÁŘI V KNIHOVNĚ- TŘETÍ POKRAČOVÁNÍ
Srdečně Vás zveme již na třetí pokračování Templářů v knihovně. Svým literárním dílem Vás bude opět provázet písničkář, básník a prozaik Jirka Němec dne 4.3.2013 od 16.00 hodin v podkroví knihovny. Těšíme se na Vaši návštěvu.

POJĎTE S NÁMI ČÍST
Pro děti od 4 do 10 let je určeno literární pásmo Divadelního spolku SCHOD v podkroví městské knihovny v pondělí 11.3.2013 od 16.00 hodin, které pro děti připravila Lesanka, Palouček a kouzelný dědeček. Přijďte si s nimi prožít pohádkové příběhy.

O PŘÍČINÁCH NEMOCÍ A JAK SE CO NEJRYCHLEJI UZDRAVIT?
Dne 18.3.2013 od 16.00 hodin Vás zveme na přednášku „O příčinách nemocí a Jak se co nejrychleji uzdravit?“. Terapeut, reflexolog, kineziolog, biopraktik a telestét pan Josef Semerád, rodák z Havlíčkova Brodu, se alternativními léčebnými metodami a ozdravnými procesy zabývá již od roku 1981. Ve své přednášce shrne mnohaleté zkušenosti z terapeutické práce a z osobního života. Vysvětlí Vám, jak vnitřní stavy naší mysli ovlivňují naše fyzické tělo. Odhalí některé obecně platné principy, které jsou na první pohled skryty, ale mají významný vliv na naše pocity a na naše zdraví. Přednáška trvá cca 90 min. včetně diskuze. Vybíráme 20,-Kč na příspěvek pro lektora.

BESEDA S JOSEFEM  PEPSONEM SNĚTIVÝM
Dne 25.3.2011 v 16.00 hodin Vás všechny srdečně zveme na besedu s panem Josefem „Pepsonem“ Snětivým. Těšit se můžete na autorské čtení z románu Piercing na duši. Autor ve své knize vystavěl překvapivou katarzi příběhu a ještě překvapivější závěr. Napsal ponor do duší současníků, jenž si volnost pletou s arogancí. Příběh neobyčejně čtivý, se spoustou vlastních citátů a bonmotů. Dáme jeden: „Neměl by zůstat nahý i po smrti“. Piercing v duši nikomu nedoporučuji. Knihu „Piercing na duši“ rozhodně ano.
Spisovatelovou celoživotní vášní je hudba, které se věnuje coby saxofonista, klávesista, zpěvák, skladatel, textař a producent – v současnosti sólově a se skupinou Ztraceni v překladu. Je majitelem Nakladatelství ČAS, učitelem angličtiny a překladatelem.


ČTENÁŘSKÁ DÍLNA
Přečtete alespoň jednu knihu měsíčně? Chcete si rozšířit své znalosti o české literatuře 20. století? Chtěli byste své čtenářské prožitky sdílet a diskutovat o svých názorech s ostatními? Pak přijďte na druhou čtenářskou dílnu, na které se dozvíte více! Konat se bude pod vedením Mgr. Lucie Dostálkové v pondělí 25.3.2013 od 19.00 hodin v podkroví městské knihovny. Setkání je určeno pro všechny milovníky knih bez ohledu na věk.

PRODEJ LEVNÝCH KNIH V DĚTSKÉM ODDĚLENÍ
U příležitosti měsíce března- měsíce knih máme pro Vás v dětském oddělení knihovny pripraven prodej levných knih. Návštěvníci i čtenáři knihovny mají jedinečnou šanci nakoupit nové knihy za přijatelnou cenu. Přijďte využít tuto možnost vždy, když je v dětském oddělení otevřeno, tj. pondělí 13.00-17.30 a středa a pátek 8.00-12.00 a 12.30-16.00.


VÝSTAVA V KNIHOVNĚ
Na měsíc březen jsme pro Vás připravili novou výstavu: Malované sklo a podmalba.
Exponáty nám laskavě ze své sbírky zapůjčil pak Jaroslav Kreibich. Jste srdečně zváni do čítárny knihovny!


TENTO MĚSÍC ČTEME
Na měsíc březen jsme pro Vás vybrali spisovatele Otu Pavla. V dospělém oddělení pro Vás budou připraveny jeho knihy ke čtení. Čtenáři i návštěvníci knihovny si je mohou prohlédnout, prolistovat a v příjemném prostředí se do nich i začíst. Připomínáme si  40.výročí úmrtí. Těšíme se na Vás!

NOVÁ SOUTĚŽ:  POZNEJ KNIHU 2013
Městská knihovna pro své čtenáře připravila novou soutěž s názvem „Poznej knihu 2013“. Každý měsíc, jako v loňském roce,  zde uveřejníme ukázku některé knihy a úkolem čtenářů bude poznat název a autora knihy. Správné odpovědi nám doručte buď osobně nebo e-mailem (knihovna@chot.cz) nejpozději do 7. dne následujícího měsíce. Soutěž bude probíhat v období leden až říjen 2013. Vyhodnocení proběhne v listopadu 2013 u příležitostí 170. výročí založení knihovny.
Za každých pět správných odpovědí soutěžící obdrží dárek v podobě knihy dle vlastního výběru. Jména soutěžících se správnou odpovědí budou zveřejněna v dalším vydání ECHA.

Ukázka č. 3/13:
“Byl jsem zase u moře, tentokrát na spodku Evropy. U moře, kterému se říká bůhvíproč Černé, přestože je modré jako většina moří. Už jsem se oženil s Věrou, která byla pěkná, měla tělo jako manekýna a já ji měl rád. Dala mi syna, ze kterého bude rybář. V tom synovi jsem se nemýlil. Na Věře bylo nejkrásnější, že jedla ráda ryby v denní i noční čas. To je vůbec největší štěstí, co může rybáře potkat. Žena mu nenadává, že je pořád u vody, a naopak ho budí, aby nelenil a ráno vstal. A místo fuseklí a kapesníků mi na Vánoce dávala třpytky a háčky, na které se nedalo chytat, protože tomu nerozuměla. A tak jsme spolu lítli k Černému moři přes hory a doly letadýlkem, které bylo na spadnutí, zvlášť když zafoukal vítr a zabouřkovalo moře.”

OBČERSTVENÍ V KNIHOVNĚ
Oddělení knihovny pro dospělé čtenáře nabízí možnost občerstvení kávy nebo čaje v prostorách čítárny knihovny. V příjemném prostředí si můžete vychutnat teplý nápoj a třeba se i začíst do oblíbených knih. Těšíme se na vás!

BURZA VYŘAZENÝCH KNIH
I nadále městská knihovna pravidelně pořádá burzu vyřazených knih, kde máte možnost levného nákupu zajímavých titulů beletrie i naučných knih, dětských knih. Možnost nákupu levných knih máte průběžně celý měsíc. Stále je k dispozici i široká nabídka vyřazených časopisů.

INTERNET PRO SENIORY
Městská knihovna i nadále v novém roce nabízí seniorům možnost poznávat práci s počítačem. Pod odborným vedením mohou senioři každé úterý dopoledne využít této možnosti a naučit se s počítačem pracovat. Výuka s počítačem a využití internetu je zdarma. Vzhledem k omezené kapacitě počítačů se musí zájemci předem nahlásit v knihovně u p. Dymáčkové.