Výstava ve vestibulu knihovny:

JOSEF KAJETÁN TYL (4.2.1808-11.7.1856)
byl herec, překladatel, prozaik, publicista a dramatik. Připomínáme si  205. výročí narození.

RADEK PILAŘ  (23.4.1931-7.2.1993)
byl významný představitel českého výtvarného umění. Věnoval se ilustracím, grafice, malbě, filmové tvorbě a režii. Připomínáme si 20. výročí úmrtí.

Dětské oddělení

NOVÁ SOUTĚŽ – DĚTI TĚŠTE SE!

Dětské oddělení Městské knihovny v Chotěboři připravuje na rok 2013 další soutěž pro děti o ceny.
Jedná se o obdobnou soutěž, která probíhá v oddělení pro dospělé čtenáře. Soutěžit mohou zájemci již od ledna 2013.

Pravidla soutěže:

  • Vždy na začátku každého měsíce bude zveřejněn v dětském oddělení a na webových stránkách knihovny krátký úryvek z knihy.
  • Děti budou mít za úkol určit název a autora knihy.
  • Každý soutěžící dostane soutěžní kartičku, kam si bude za každou správnou odpověď ukládat samolepky.
  • Kdo správně odpoví na všech dvanáct ukázek, bude tedy mít v kartičce dvanáct samolepek.
  • Vyhodnocení soutěže proběhne v závěru roku – v prosinci 2013.
  • Vyhrají ti, kteří budou mít nejvíce správných odpovědí – nejvíce samolepek.
  • Děti mohou soutěžit přímo v knihovně nebo prostřednictvím e-mailu           ( knihovna.detske@chot.cz)

Na měsíc únor je do naší soutěže připravena tato ukázka z knihy.  Poznáš ze které ?

“Tak tam viseli oba dva a sluníčko na ně pěkně svítilo.  „Svítí na nás sluníčko“, povídá  ……  , „to brzo uschnem“. Jen to řekl a začalo pršet. „Prší!“ křičeli oba, „zmokne nám prádlo! Musíme je sundat!“ Honem skočili oba z té šňůry dolů a běželi domů schovat se pod střechu. „Prší ještě?“ povídala ……. . „Už přestalo“ řekl …… a opravdu, už zase svítilo sluníčko. „Tak si zas pověsíme prádlo“.”


PŘÁTELSKÁ POSEZENÍ NAD KNIHOU S POSLECHEM
4.2.       Hrůzostrašné pohádky- Žáček, J.
11.2.     O princezně ze mlejna I.
18.2.     O princezně ze mlejna II.
25.2.     Večerníčky s Jiřinou Bohdalovou

MAMINKY, POJĎTE ČÍST DĚTEM
Právě Vám a Vašim zlatíčkům nabízí dětské oddělení knihovny opět po prázdninách každou druhou středu v měsíci  od 8.00 do 12.00 hod. knížky pro nejmenší. Přijďte a prožijte svůj volný čas se svými dětmi a  s novými leporely, která pomáhají postupně si vytvářet velice důležitý a nenahraditelný vztah ke knihám a čtení vůbec. Jste srdečně zváni!!!

Oddělení pro dospělé

VU3V  STARTUJE  4. SEMESTR!
7.2.2013 od 10.00 hodin se budeme těšit na pokračování studia již čtvrtým semestrem. Jako další zajímavé téma si studenti vybrali Čínskou medicínu v naší zahrádce. Tradiční čínskou medicínu můžeme běžně využívat i my, neboť některé léčivé rostliny můžeme také pěstovat našich podmínkách. V kurzu nám budou představeny nejtradičnější léčivé rostliny, které využívalo lidstvo od pradávna. S léčivkami se seznámíme nejen z hlediska botanického, ale také pěstitelského, uživatelského a zpracovatelského.
Tento způsob výuky je určen především seniorům z regionů vzdálených od sídel vysokých škol, kteří mají zájem o vzdělávání na vysokoškolské úrovni. Ale nejen jim! Pokud máte zájem o tento způsob vzdělávání (jedinou podmínkou je věk 50 a více let) a chcete se k nám přidat – neváhejte a přihlaste se ještě dnes! Délka jednoho semestru zahrnuje 6 přednášek při časové náročnosti 2 hodiny 1x za 14 dní. Při přednáškách je přítomen vedoucí konzultačního střediska, který s účastníky spolupracuje při zhlédnutí video přednášky a hromadném vyplnění testu. Dále mají studenti možnost samostudia prostřednictvím počítače a internetu, kterého mohou využívat doma nebo přímo v naší knihovně. Po ukončení semestru obdrží absolvent Pamětní list a po ukončení 6 semestrů (nezáleží na délce studia – může být individuálně přerušováno z rodinných či zdravotních důvodů) obdrží certifikát o absolutoriu VU3V na České zemědělské univerzitě v Praze, Fakultě Provozně ekonomické. Studijní program je koncipován přátelsky a nenáročně. Noví zájemci o Virtuální univerzitu třetího věku, kteří by se rádi připojili ke studiu Čínské medicíny v naší zahrádce, se mohou hlásit v průběhu ledna a února, nejpozději do 7.2.2013 v Městské knihovně v Chotěboři u vedoucí konzultačního střediska paní Dymáčkové.

NETRADIČNÍ NÁVŠTĚVA MALLORKY
Srdečně Vás všechny zveme na cestopisnou besedu s názvem “Netradiční návštěva Mallorky” do podkroví Městské knihovny v Chotěboři. S  panem Jaroslavem Kreibichem navštívíme krásy jednoho z největších Baleárských ostrovů – Mallorky. Jméno těchto překrásných ostrovů bylo odvozeno od slova “baliarides”, což bylo označení pro domorodé vrhače kamenů, kteří se takto snažili ubránit ostrov před nepřáteli. Souostroví má dlouhou historii, vzniklo již před 15 miliony let odtržením části pevniny od Pyrenejského poloostrova. Nejznámější jsou 4 největší ostrovy – Mallorca, Menorca, Ibiza a Formentera, další ostrovy nejsou obydleny. Celkový počet ostrůvků se však odhaduje asi na 150. A právě o Mallorce Vám příjde povyprávět pan Jaroslav Kreibich. Těšíme se na Vaši návštěvu v pondělí, dne 4.2.2013 od 16.00 hodin.

ČTENÁŘSKÁ DÍLNA
Čtete rádi? Přečtete alespoň jednu knihu měsíčně? Chcete rozšířit své znalosti o české literatuře 20. století? Chtěli byste své čtenářské prožitky sdílet a diskutovat o svých názorech s ostatními? Pak přijďte na první čtenářskou dílnu, na které se dozvíte více! Konat se bude pod vedením Mgr. Lucie Dostálkové v pondělí dne 18.2.2013 od 19.00 hodin v podkroví knihovny. Setkání je určeno pro všechny milovníky knih bez ohledu na věk.

PROMÍTÁNÍ V KNIHOVNĚ
Skupina Amnesty International Gymnázia Chotěboř a Městská knihovna Chotěboř Vás srdečně zvou na promítání dukumentu Ilegální máma – Ed Moschitz, které se uskuteční v podkroví knihovny dne 4.2.2013 v 19.00 hodin. Tři Moldavanky jsou kvůli těžké finanční situaci nuceny ilegálně žít a pracovat v zemích západní Evropy, aby zaopatřily své rodiny doma. Vstupné je zdarma.

CESTOPISNÁ BESEDA – EXPEDICE MAHALI
V podkroví městské knihovny pro Vás připravujeme cestopisnou besedu pana Tomáše Černohouse o měsíční cestě za krásami východní Afriky s názvem Expedice Mahali.
Tomáš Černohous měl už od dětství velký sen. Podívat se do Afriky. A ten sen si splnil. Společně s Oldřichem Smolou uskutečnil Expedici Mahali, během které navštívil Tanzanii, Rwandu, Ugandu a Keňu. O svém dobrodružství Vám příjde osobně povyprávět dne 25.2.2013 od 16.00 hodin. Těšíme se na Vaši návštěvu.

PŘIROZENÁ VÝŽIVA JAKO ŠANCE
Přednáška je určena pro všechny, kteří se aktivním způsobem chtějí podílet na zlepšení svého zdraví. Zaměřena bude především na prevenci, tzn. předcházení civilizačním chorobám. (nemoci srdce, obezita, choroby zažívacího ústrojí, alergie, ekzémy, psychické potíže) Téma přednášky bude: Současný zdravotní stav české populace, co je a co není léčba, přirozená výživa jako systém, potraviny vhodné a méně vhodné, ukázky potravin, způsoby úpravy potravin, ukázky literatury a jak provést pozitivní „Bod obratu“.  Manželé Holanovi a pan Mísař Vás zvou 28.2.2013 od 17:00 hodin do podkroví městské knihovny.

TEMPLÁŘI V KNIHOVNĚ- TŘETÍ POKRAČOVÁNÍ
Srdečně Vás zveme již na třetí pokračování Templářů v knihovně. Svým literárním dílem Vás bude opět provázet písničkář, básník a prozaik Jirka Němec dne 4.3.2013 od 16.00 hodin v podkroví knihovny. Těšíme se na Vaši návštěvu.

BESEDY V KNIHOVNĚ
V lednu se uskutečnila beseda na téma „Temperament a vztahy“ s  Bc. Milanem Žákem, DiS., sociálním pracovníkem domova pro seniory a lektorem. V únoru si Vás dovolujeme  pozvat na besedu „Dluhová problematika“, která  se uskuteční 18. 2. 2013 od 16:00 hodin. Besedou Vás provede opět Bc. Milan Žák, DiS. spolu se svým hostem Bc. Karlem Křivánkem, DiS. – lektorem a  poradcem občanské poradny. Beseda bude obsahovat projekci dokumentu Šitkredit, informace o vývoji dluhů a také aktuální změny v exekucích platných od 1. 1. 2013. Jste  srdečně zváni do podkroví knihovny.

VÝSTAVA V KNIHOVNĚ
Na měsíc leden a únor jsme proVás připravili novou výstavu: Dřevořezby ze soukromých sbírek od čtyř sběratelů z 20-ti zemí světa. Jste srdečně zváni do čítárny knihovny!

SPOLEČENSKÁ A KULTURNÍ MÍSTNOST- VÝSTAVA FOTOGRAFIÍ
Ve SKM je pro vás i nadále připravena výstava v podkroví knihovny. Výstava fotografií pana Petera Doležala a pana Hynka Boháče bude probíhat  do 22.2.2013. Pan Hynek Boháč je rodákem z Vysočiny a jeho fotky jsou úzce spjaté s Českomoravskou vrchovinou, zejména s Chotěbořskem. Pan Peter Doležal pochází z Plzně a fotografie zachycují Švédské Laponsko. Celá výstava na Vás dýchne atmosférou dvou rozdílných světů. Těšíme se na Vaši návštěvu.


NOVÁ SOUTĚŽ:  POZNEJ KNIHU 2013
Městská knihovna pro své čtenáře připravila novou soutěž s názvem „Poznej knihu 2013“. Každý měsíc, jako v loňském roce,  zde uveřejníme ukázku některé knihy a úkolem čtenářů bude poznat název a autora knihy. Správné odpovědi nám doručte buď osobně nebo e-mailem (knihovna@chot.cz) nejpozději do 7. dne následujícího měsíce. Soutěž bude probíhat v období leden až říjen 2013. Vyhodnocení proběhne v listopadu 2013 u příležitostí 170. výročí založení knihovny.
Za každých pět správných odpovědí soutěžící obdrží dárek v podobě knihy dle vlastního výběru. Jména soutěžících se správnou odpovědí budou zveřejněna v dalším vydání ECHA.
V lednu správně odpověděli: Tereza Pospíšilová, Ladislav Pátek, Pavel Krupička a Markéta Karlíková.
Správná odpověď z ukázky č.1/13: Rowlingová, J.- Harry Potter a kámen mudrců,

Ukázka č. 2/13:
“Konečně mi bylo oznámeno, že přišla na mne řada, abych bděl v nejsvatější svatyni. Po celý týden jsem měl pobývat ve vnitřních prostorách chrámu a nesměl jsem vykročit z jeho obvodu. Měl jsem se očistit a postit, i ostříhal mi otec chlapecké kadeře a pozval sousedy na hostinu, aby oslavili den mé dospělosti. Od toho dne jsem totiž byl považován za dospělého, neboť jsem byl připraven k vysvědcení, ačkoliv to byl celkem bezvýznamný obřad. Avšak povznášel mne nad mé nejbližší sousedy a vrstevníky. Kipa se činila, seč byla, ale medové koláčky neoblažovaly má ústa a veselost a obhroublé žerty sousedů mne netěšily. Večer, když sousedé odešli, zasáhla má zádumčivost také Senmuta a Kipu…”

TENTO MĚSÍC ČTEME
Na měsíc únor jsme pro Vás vybrali spisovatele Josefa Kajetána Tyla. V dospělém oddělení pro Vás budou připraveny jeho knihy ke čtení. Čtenáři i návštěvníci knihovny si je mohou prohlédnout, prolistovat a v příjemném prostředí se do nich i začíst. Připomínáme si  205.výročí narození. Těšíme se na Vás!

OBČERSTVENÍ V KNIHOVNĚ
Oddělení knihovny pro dospělé čtenáře nabízí možnost občerstvení kávy nebo čaje v prostorách čítárny knihovny. V příjemném prostředí si můžete vychutnat teplý nápoj a třeba se i začíst do oblíbených knih. Těšíme se na vás!

BURZA VYŘAZENÝCH KNIH
I nadále městská knihovna pravidelně pořádá burzu vyřazených knih, kde máte možnost levného nákupu zajímavých titulů beletrie i naučných knih, dětských knih. Možnost nákupu levných knih máte průběžně celý měsíc. Stále je k dispozici i široká nabídka vyřazených časopisů.

INTERNET PRO SENIORY
Městská knihovna i nadále v novém roce nabízí seniorům možnost poznávat práci s počítačem. Pod odborným vedením mohou senioři každé úterý dopoledne využít této možnosti a naučit se s počítačem pracovat. Výuka s počítačem a využití internetu je zdarma. Vzhledem k omezené kapacitě počítačů se musí zájemci předem nahlásit v knihovně u p. Dymáčkové.