Výstava ve vestibulu knihovny:

IVAN OLBRACHT (6.1.1882-30.12.1952)
byl český spisovatel, prozaik, novinář a publicista, vlastním jménem Kamil Zeman. Roku 1947 byl  jmenován národním umělcem. Připomínáme si  60. výročí úmrtí.

BOHUMIL ŘÍHA (27.2.1907-15.12.1987)
byl prozaik, autor historických a společenských románů a próz pro děti. Připomínáme si 25. výročí úmrtí.

JOSEF LADA (17.12.1887-14.12.1957)
byl malíř a ilustrátor, jevištní výtvarník, karikaturista, scénograf a autor moderních pohádek pro děti. Připomínáme si 125. výročí narození.

Dětské oddělení

SOUTĚŽ
Na měsíc prosinec je v dětském oddělení připravena nová soutěž „ Vánoční kvíz “. Děti  mají za úkol odpovídat formou kvízu na otázky s vánoční tematikou.

VYHODNOCENÍ
Soutěže v dětském oddělení začínají vždy 1. den v měsíci a vyhodnocení je poslední den v měsíci. Ze správných odpovědí je vždy vylosováno 7 výherců.

PŘÁTELSKÁ POSEZENÍ NAD KNIHOU S POSLECHEM
3.12.    Vánoční povídky – Dickens, Ch.
10.12.  Vánoční čas nastal
17.12.  Vánoce přicházejí


MAMINKY, POJĎTE ČÍST DĚTEM

Právě Vám a Vašim zlatíčkům nabízí dětské oddělení knihovny opět po prázdninách každou druhou středu v měsíci  od 8.00 do 12.00 hod. knížky pro nejmenší. Přijďte a prožijte svůj volný čas se svými dětmi a  s novými leporely, která pomáhají postupně si vytvářet velice důležitý a nenahraditelný vztah ke knihám a čtení vůbec. Jste srdečně zváni!!!

Oddělení pro dospělé

BESEDA S MGR. LUBOŠEM NOVOTNÝM
Srdečně Vás všechny zveme na letos poslední  besedu s panem Mgr. Lubošem Novotným, která se bude konat v úterý, 4.12.2012 od 15.00 hodin. Besedovat bude psycholog, psychoanalytik a grafolog Mgr. Luboš Novotný na zajímavé téma  “Stále častější hádavá žena + syndrommrzutého muže, aneb umění se hádat”. Jste srdečně zváni do podkroví knihovny.

„TEMPLÁŘI V MĚSTSKÉ KNIHOVNĚ“
Srdečně Vás zveme v pondělí dne 3.12.2012 od 18.00 hodin na Autorské čtení s hudebním doprovodem skupiny TEMPLÁŘ. Písničkář, básník a prozaik Jirka Němec pro Vás připravil cyklus čtení ze svého románu “Řekla… Ahoj, templáři!”  Těšíme se na Vaši návštěvu v podkroví knihovny.

ADVENTNÍ POETICKÉ SETKÁNÍ V KNIHOVNĚ
Gymnázium Chotěboř, Základní umělecká škola Chotěboř a Městská knihovna Chotěboř Vás všechny srdečně zvou na adventní poetické setkání, které se uskuteční v pokdroví knihovny 12.12.2012 od 16.00 hodin. Těšit se můžete na autorské čtení básní Tomáše Kaválka, vystoupení žáků ZUŠ a kytarový koncert. Vstupné je dobrovolné. S sebou si přineste vánoční cukroví na mlsání  a hrnečky na hřejivé nápoje.


SPOLEČENSKÁ A KULTURNÍ MÍSTNOST- VÝSTAVA KOŽENÝCH OBRAZŮ A KABELEK

V podkroví knihovny jsme si pro Vás připravili velice zajímavou výstavu kožených obrazů a kabelek, které vytváří  paní Blanka Mudrová. Obdivovat a případně i nakoupit můžete od 7.11.2012 do 3.1.2013.Kožené plastiky – jedná se o koženou galanterii, dámské kabelky a různou koženou tvorbu. Ruční osobité plastiky jsou zhotoveny z kůže (crast – nebarvená přírodní) síly odpovídající záměru. Pro jemnější reliéf se využívá slabší kůže kozinka, pro tvorbu výraznějších a silnějších plastik se používá vepřovice nebo hovězina.Výrobky mají dlouhodobé užitné vlastnosti. Jeden z motivů je pokorný vztah k Vysočině. Z kožených plastik vyzařuje pohoda, slunce, energie… Precizní zpracování tvorby je samozřejmostí. Do kůže jsou také vsazovány předměty, jež byly součástí přírody na Vysočině – kameny, pštrosí vejce… Těšíme se na vaši návštěvu.

TENTO MĚSÍC ČTEME
Na měsíc prosinec jsme pro Vás vybrali spisovatele Ivana Olbrachta. V dospělém oddělení pro Vás budou připraveny jeho knihy ke čtení. Čtenáři i návštěvníci knihovny si je mohou prohlédnout, prolistovat a v příjemném prostředí se do nich i začíst. Připomínáme si  60.výročí úmrtí. Těšíme se na Vás!

VÝSTAVA  S  TÉMATEM VÁNOC
V čítárně městské knihovny jsme pro Vás  na měsíc listopad a prosinec  připravili novou výstavu s tématem Vánoc. K prohlédnutí budou knihy a časopisy se sváteční tematikou. Jste srdečně zváni!

SMÍRČÍ KAMENY
Městská knihovna shromažďuje materiály k vydání informačního materiálu o smírčích kamenech v okolí města. Pokud byste věděli o nějakém místě, kde se tyto kameny nachází, podělte se s námi o Vaše vědomosti. Těšíme se na případnou spolupráci.

OBČERSTVENÍ V KNIHOVNĚ
Oddělení knihovny pro dospělé čtenáře nabízí možnost občerstvení kávy nebo čaje v prostorách čítárny knihovny. V příjemném prostředí si můžete vychutnat teplý nápoj a třeba se i začíst do oblíbených knih. Těšíme se na vás!

BURZA VYŘAZENÝCH KNIH
I nadále městská knihovna pravidelně pořádá burzu vyřazených knih, kde máte možnost levného nákupu zajímavých titulů beletrie i naučných knih, dětských knih. Možnost nákupu levných knih máte průběžně celý měsíc. Stále je k dispozici i široká nabídka vyřazených časopisů.

INTERNET PRO SENIORY
Městská knihovna i v druhé polovině roku nabízí seniorům možnost poznávat práci s počítačem. Pod odborným vedením mohou senioři každé úterý dopoledne využít této možnosti a naučit se s počítačem pracovat. Výuka s počítačem a využití internetu je zdarma. Vzhledem k omezené kapacitě počítačů se musí zájemci předem nahlásit v knihovně.

KNIHOVNA A INFORMAČNÍ CENTRU ZAVŘENO!
Návštevníky a čtenáře upozorňujeme, že v pondělí 31.12.2012 bude knihovna a informační centrum zavřeno. Děkujeme za pochopení.

SOUTĚŽTE  S  KNIHOVNOU
Městská knihovna pro své čtenáře připravila novou soutěž s názvem „Poznej knihu“. Každý měsíc zde uveřejníme ukázku některé knihy a úkolem čtenářů bude poznat název a autora knihy. Správné odpovědi nám doručte buď osobně nebo e-mailem (knihovna@chot.cz) nejpozději do 7. dne následujícího měsíce. Ze správných odpovědí vždy vylosujeme 3 výherce, kteří obdrží drobnou cenu. Jména výherců budou zveřejněna v dalším vydání ECHA.
V říjnu zvítězili: Božena Čiháková, Ladislav Pátek a Bohuslava Tichá
Správná odpověď z ukázky č.9: Eduard Bass- Cirkus Humberto
Ceny jsou připraveny k vyzvednutí v oddělení pro dospělé čtenáře naší knihovny.
Ukázka č. 10:
…..“ Pan Hejtman překvapil společenský stůl v důstojnickém kasinu, kde se mluvilo německy a křičelo na číšníka, který neznal ani slovo německé řeči: „Zahlen!“, tak náhle a neočekávaně, že nadporučík Vašatka vykřikl na číšníka: „Pivo, pane Václave!“ místo obvyklého: „Bier, Herr Wenzel!“ Pan hejtman, zarytý nepřítel všech psů, přivedl si totiž toho dne ke stolu psa. „To je vojenský, pes až z Itálie,“ vysvětloval, když se překvapení poněkud utišilo, „toho psa mi přivezla neť.“ Nadporučík Vašatka se zatím upokojil a mluvil zase německy: „Prosím, jak to: vojenský pes?“ „To nevíte,“ ozval se pan hejtman basovým hlasem, kterého se celá setnina bála, „ten pes je jedním ze psů, které si v poslední době italská armáda zaopatřila k vyhledávání nepřátelských hlídek a kteří první službu konali na posledních manévrech.“
„A které,“ dodal nadporučík Křečan, velký cynik, „piemontští cikáni s velkou chutí pojídali. Inu, vojenský pes“….