Výstava ve vestibulu knihovny:

RENÉ GOSCINNY (14.8.1926-5.11.1977)
byl francouzský spisovatel a scenárista kreslených seriálů s postavou Asterixe.  Za svůj přínos kinematografii obdržel Goscinny posmrtně filmové ocenění Césara. Připomínáme si  35. výročí úmrtí.
ELIŠKA KRÁSNOHORSKÁ (18.11.1847-26.11.1926)
vlastním jménem Alžběta Pechová, byla česká básnířka, libretistka, spisovatelka a překladatelka. Připomínáme si 165. výročí narození.

ASTRID LINDGRENOVÁ (14.11.1907-28.1.2002)
byla švédská spisovatelka, autorka dětské literatury. Kromě knih pro děti psala i romány, povídky, divadelní hry, scénáře a vydala několik zpěvníků. Připomínáme si 105. výročí narození.

Dětské oddělení

SOUTĚŽ
Na měsíc listopad je v dětském oddělení připravena nová soutěž „Naše města “. Děti  mají za úkol zábavnou formou poznat názvy měst.

VYHODNOCENÍ
Soutěže v dětském oddělení začínají vždy 1. den v měsíci a vyhodnocení je poslední den v měsíci. Ze správných odpovědí je vždy vylosováno 7 výherců.

PŘÁTELSKÁ POSEZENÍ NAD KNIHOU S POSLECHEM
5.11.     Pipi dlouhá punčocha- Lindgrenová, A.
12.11.   Staré pověsti české- Jirásek, A.
19.11.   Starověké báje a pověsti- Mertlík, R.
26.11.   Pošta v ZOO- Sekora, O.


MAMINKY, POJĎTE ČÍST DĚTEM

Právě Vám a Vašim zlatíčkům nabízí dětské oddělení knihovny opět po prázdninách každou druhou středu v měsíci  od 8.00 do 12.00 hod. knížky pro nejmenší. Přijďte a prožijte svůj volný čas se svými dětmi a  s novými leporely, která pomáhají postupně si vytvářet velice důležitý a nenahraditelný vztah ke knihám a čtení vůbec. Jste srdečně zváni!!!

Oddělení pro dospělé

BESEDY S MGR. LUBOŠEM NOVOTNÝM
Srdečně Vás všechny zveme na  besedu s panem Mgr. Lubošem Novotným, která se bude konat v úterý, 6.11.2012 od 15.00 hodin s názvem “Psychosomatika jako spouštěč našich nemocí a problémů, Autogenní trénink, Otázky vztahu- jsem z tebe nemocný…”. S panem Mgr. Lubošem Novotným se můžete těšit ještě 4.12.2012 od 15.00 hodin na besedu “Stále častější hádavá žena + syndrommrzutého muže, aneb umění se hádat”. Jste srdečně zváni do podkroví knihovny.

KOMORNÍ LOUTNOVÝ KONCERT
V podkroví městské knihovny se uskuteční koncert s Jindřichem Mackem – loutna a Jitkou Baštovou – akordeon „Doteky strun a kouzla měchu“.  Pořad je na první pohled zcela výjimečný, chce posluchačům představit upravené kompozice pro  netradiční duo – ojedinělou zvukovou kombinaci aerofonu (kde zvuk vzniká chvěním vzduchového sloupce) a historického nástroje a tím přinést nové myšlenky i barevné nápady. Skladby jsou vybrány tak, aby vynikly přednosti obou nástrojů, jejich jemnost, pestrost a schopnost navodit určitý pocit, vykreslit zvukomalbu. Vhodně volená akordeonová a loutnová sóla navíc představí oba nástroje v různých stylech a žánrech. Koncert se koná v sobotu 10.11.2012 od 15.00 hodin. Těšíme se na Vaši náštěvu!

„TEMPLÁŘI V MĚSTSKÉ KNIHOVNĚ“
Srdečně Vás zveme v pondělí dne 19.11.2012 od 18.00 hodin na Autorské čtení s hudebním doprovodem skupiny TEMPLÁŘ. Písničkář, básník a prozaik Jirka Němec pro Vás připravil cyklus čtení ze svého románu “Řekla… Ahoj, templáři!”  Těšíme se na Vaši návštěvu v podkroví knihovny.

SPOLEČENSKÁ A KULTURNÍ MÍSTNOST- VÝSTAVA KOŽENÝCH OBRAZŮ A KABELEK
V podkroví knihovny jsme si pro Vás připravili velice zajímavou výstavu kožených obrazů a kabelek, které vytváří  paní Blanka Mudrová. Obdivovat a případně i nakoupit můžete od 7.11.2012 do 3.1.2013.Kožené plastiky – jedná se o koženou galanterii, dámské kabelky a různou koženou tvorbu. Ruční osobité plastiky jsou zhotoveny z kůže (crast – nebarvená přírodní) síly odpovídající záměru. Pro jemnější reliéf se využívá slabší kůže kozinka, pro tvorbu výraznějších a silnějších plastik se používá vepřovice nebo hovězina.Výrobky mají dlouhodobé užitné vlastnosti. Jeden z motivů je pokorný vztah k Vysočině. Z kožených plastik vyzařuje pohoda, slunce, energie… Precizní zpracování tvorby je samozřejmostí. Do kůže jsou také vsazovány předměty, jež byly součástí přírody na Vysočině – kameny, pštrosí vejce… Těšíme se na vaši návštěvu.

TENTO MĚSÍC ČTEME
Na měsíc listopad jsme pro Vás vybrali spisovatelku Elišku Krásnohorskou. V dospělém oddělení pro Vás budou připraveny její knihy ke čtení. Čtenáři i návštěvníci knihovny si je mohou prohlédnout, prolistovat a v příjemném prostředí se do nich i začíst. Připomínáme si  165.výročí narození. Těšíme se na Vás!

VÝSTAVA S TÉMATEM VÁNOC
V čítárně městské knihovny jsme pro Vás  na měsíc listopad a prosinec  připravili novou výstavu s tématem Vánoc. K prohlédnutí budou knihy a časopisy se sváteční tematikou. Jste srdečně zváni!

SMÍRČÍ KAMENY
Městská knihovna shromažďuje materiály k vydání informačního materiálu o smírčích kamenech v okolí města. Pokud byste věděli o nějakém místě, kde se tyto kameny nachází, podělte se s námi o Vaše vědomosti. Těšíme se na případnou spolupráci.

OBČERSTVENÍ V KNIHOVNĚ
Oddělení knihovny pro dospělé čtenáře nabízí možnost občerstvení kávy nebo čaje v prostorách čítárny knihovny. V příjemném prostředí si můžete vychutnat teplý nápoj a třeba se i začíst do oblíbených knih. Těšíme se na vás!

BURZA VYŘAZENÝCH KNIH
I nadále městská knihovna pravidelně pořádá burzu vyřazených knih, kde máte možnost levného nákupu zajímavých titulů beletrie i naučných knih, dětských knih. Možnost nákupu levných knih máte průběžně celý měsíc. Stále je k dispozici i široká nabídka vyřazených časopisů.

INTERNET PRO SENIORY
Městská knihovna i v druhé polovině roku nabízí seniorům možnost poznávat práci s počítačem. Pod odborným vedením mohou senioři každé úterý dopoledne využít této možnosti a naučit se s počítačem pracovat. Výuka s počítačem a využití internetu je zdarma. Vzhledem k omezené kapacitě počítačů se musí zájemci předem nahlásit v knihovně.

VIRTUÁLNÍ UNIVERZITA TŘETÍHO VĚKU
První říjnový čtvrtek jsme úspěšně odstartovali již třetí semestr Virtuální univerzity třetího věku. Jako další zajímavé téma si studenti vybrali Dějiny oděvní kultury. V pokračujícím  cyklu přednášek jsme se společně vydali na dlouhou pouť módní historií. Začali jsme u pravěkých lovců v dobách počátků odívání. Navštívili jsme starověké oblasti Sumeru a Babylonu. Zastavili jsme se u pyramid a prozkoumali oděvy záhadného Egypta. Z Kréty jsme vypluli k řecké pevnině a po zastávce v Mykénách jsme společně odhalili principy dokonalé souhry pěstěného těla a řasených oděvů starověkého Řecka. Po hedvábné stezce jsme zabloudili až do vzdálené Číny. V dalších přednáškách nám  neznámí Etruskové ukáží cestu k pyšnému Římu a po jeho rozpadu uvidíme, co oděvní kultuře byzantské a raně křesťanské přinesly kmeny Barbarů. Opustíme starověk a prozkoumáme oděvy doby románské. Pod gotickými lomenými oblouky si prohlédneme středověký šatník rytířů a dam evropských panovnických dvorů. Naší pouť zakončíme v době renesanční, kdy se opět objevuje potřeba krásy, kultivovanosti a antických ideálů.
Noví zájemci o Virtuální univerzitu třetího věku mají jedinečnou poslední šanci přijít 1.11.2012 v 10.00 hodin do městské knihovny. Těší se na Vás vedoucí konzultačního střediska paní Dymáčková.

SOUTĚŽTE  S  KNIHOVNOU
Městská knihovna pro své čtenáře připravila novou soutěž s názvem „Poznej knihu“. Každý měsíc zde uveřejníme ukázku některé knihy a úkolem čtenářů bude poznat název a autora knihy. Správné odpovědi nám doručte buď osobně nebo e-mailem (knihovna@chot.cz) nejpozději do 7. dne následujícího měsíce. Ze správných odpovědí vždy vylosujeme 3 výherce, kteří obdrží drobnou cenu. Jména výherců budou zveřejněna v dalším vydání ECHA.
V září zvítězili: Melzerová Jitka, Hošková Petra a Dvořáková Eva
Správná odpověď z ukázky č.8: Zdeněk Jirotka- Saturnin.
Ceny jsou připraveny k vyzvednutí v oddělení pro dospělé čtenáře naší knihovny.
Ukázka č. 9:
…..“ Helenko, Helenko, sne mého mládí, jediná vyvolená mého života, jak po tobě toužím, jak po tobě prahnu! Jsem v bídě, ale jen proto, že jsem ztratil tebe, která jsi byla mou nejmocnější oporou. Vrať mi ten krásný život, učiň sen skutečností, překonej hloupé předsudky vnějšího světa, které nemohou platit pro nás dva! Já tě miluji a ty mne také ještě miluješ, vidím to na tvých zavlhlých očích, na tvých řasách, na tvých víčkách! Jak jsi krásná, Helenko moje, jak jsi vábivá, jak všecka voníš mladou touhou! A já, Paolo, tvůj Paolo, volám celý život po tobě, a teď, když jsem tě našel, když jsme tu spolu sami dva, nemůžeš mne odehnat, vždyť je to velké, nesmírné štěstí, které se k nám blíží“ …..