Výstava ve vestibulu knihovny:

JAROSLAV FOGLAR (6.7.1907-23.1.1999)
byl významný český spisovatel literatury pro mládež, autor příběhů chlapeckého klubu Rychlých šípů.  Připomínáme si  105. výročí narození.

FRÁŇA ŠRÁMEK (19.1.1877-1.7.1952)
byl příslušníkem anarchistické generace, básník, prozaik a dramatik.  Připomínáme si  60. výročí úmrtí.

ALEXANDER DUMAS (24.7.1802-5.12.1870)
vlastním jménem Thomas Alexandre Davy de La Paileter, byl čelným francouzským prozaikem a dramatikem období romantismu. Proslavil se především historickými dobrodružnými romány. Mnohá jeho díla byla zfilmována.  Připomínáme si 210. výročí narození.

Dětské oddělení

SOUTĚŽ
Na měsíc červenec je v dětském oddělení připravena nová soutěž „Najdi názvy českých hradů a zámků“. Děti  mají za úkol zábavnou formou najít známé názvy hradů a zámků.

VYHODNOCENÍ
Soutěže v dětském oddělení začínají vždy 1. den v měsíci a vyhodnocení je poslední den v měsíci. Ze správných odpovědí je vždy vylosováno 7 výherců.

MAMINKY, POJĎTE ČÍST DĚTEM
Každou druhou středu v měsíci  od 8.00 do 12.00 hod
. mají maminky s malými dětmi možnost přijít do dětského oddělení knihovny a prohlídnout si knížky pro nejmenší, které pomáhají postupně si vytvářet velice důležitý a nenahraditelný vztah ke knihám a čtení vůbec. Připravena jsou pro vás nová leporela. Jste srdečně zváni!!!

Oddělení pro dospělé

SPOLEČENSKÁ A KULTURNÍ MÍSTNOST
V podkroví městské knihovny je pro Vás připravena vernisáž obrazů Ludmily a Stanislava Bartůškových z Úsobí na Vysočině. Ve svých obrázcích spojují křehkou krásu paličkované krajky s malbou nebo tiskem, které krajku oživují a dávají jí nový prostor. Jsou to malá poetická vyprávění, zpracovaná s citem pro kouzlo tvarů. Dávají pocit radosti, pohody a harmonie. Obrazy, snivé pohledy do duše, kde se barevné tóny vzájemně snoubí, proplétají a přenášejí nás do světa snů starých zahrad, oživlých bytostmi andělů a siluet astrálních postav, které nás lákají a vtahují do svého něžného dění. Obrazy jsou dveře, kterými můžeme vstoupit a toulat se v souznění barev a pocitů, dveře vedoucí ven ze světa dnešního uspěchaného bytí…..

PRÁZDNINOVÁ SOUTĚŽ KNIHOVNY
Na letošní letní měsíce jsme si pro vás připravili novou soutěž s názvem „Místo, kde to mám rád“. Účastníci mají za úkol tužkou, štětcem nebo fotoaparátem zachytit své oblíbené místo, které mají rádi a kam se rádi vracejí. Soutěž probíhá od června do konce srpna.  Výherci budou vylosováni v týdnu knihoven.  Práce budou vystaveny ve vestibulu dětského oddělení knihovny. Těšíme se na vaši účast.

SOUTĚŽTE  S  KNIHOVNOU
Městská knihovna pro své čtenáře připravila novou soutěž s názvem „Poznej knihu“. Každý měsíc zde uveřejníme ukázku některé knihy a úkolem čtenářů bude poznat název a autora knihy. Správné odpovědi nám doručte buď osobně nebo e-mailem (knihovna@chot.cz) nejpozději do 7. dne následujícího měsíce. Ze správných odpovědí vždy vylosujeme 3 výherce, kteří obdrží drobnou cenu. Jména výherců budou zveřejněna v dalším vydání ECHA.
V květnu zvítězila: Jitka Melzerová
Správná odpověď z ukázky č.5: Marta Urbanová – Pověsti Železných hor
Ceny jsou připraveny k vyzvednutí v oddělení pro dospělé čtenáře naší knihovny.
Ukázka č. 6:
„…..“ Robin vyhlásil za svoje nedotknutelné území celé přízemí, skoti první a druhé poschodí. Jistěže jsme se snažili, aby se každý ten všivák zdržoval jenom ve svých výsostných vodách, jistěže první a druhé poschodí oznamovalo přízemí, že na zahradu vypouští Edwina a Anthonyho, tak aby nás proboha nenapadlo vypustit Robina…. Jenomže když člověk otevírá dveře bytu, nevzpomene si pokaždé překontrolovat, jestli v předsíni nemá zrovna psa, který jen číhá, aby vám proklouzl mezi nohama, a hurá do nepřítelových linií. Jistěže mě napadla nabízející se analogie s dětmi, jež také mají intuitivní tendenci působit rozruch, hecovat dospělé, a čím větší virvál, tím větší legrace. Jako psycholog doporučuju takové chování dětí maximálně přehlížet, protože když nemá odezvu, dítě brzy omrzí. Je možné, že štěňata inscenovala rvačky pro nás? Nicméně jsme tomu věřili.“…..

TENTO MĚSÍC ČTEME
Na měsíc červenec jsme pro Vás vybrali spisovatele Fráňu Šrámka. V dospělém oddělení pro Vás budou připraveny jeho knihy ke čtení. Čtenáři i návštěvníci knihovny si je mohou prohlédnout, prolistovat a v příjemném prostředí se do nich i začíst. Připomínáme si  60.výročí úmrtí. Těšíme se na Vás!

VÝSTAVA „POKLADY ZAPOMENUTÉ V KNIHÁCH“
V čítárně městské knihovny jsme pro Vás  na měsíc červenec a srpen připravili novou výstavu s názvem „Poklady zapomenuté v knihách“. Návštěvníci si mohou prohlédnout, co vše je možné najít ve vrácených knihách. Jste srdečně zváni!

OBČERSTVENÍ V KNIHOVNĚ
Oddělení knihovny pro dospělé čtenáře nabízí možnost občerstvení kávy nebo čaje v prostorách čítárny knihovny. V příjemném prostředí si můžete vychutnat teplý nápoj a třeba se i začíst do oblíbených knih. Těšíme se na vás!

VÝZVA KNIHOVNY
Městská knihovna vyzývá občany města k rozšíření knihovního fondu o diplomové práce. Pokud byste chtěli darovat knihovně svou diplomovou práci, které se vztahuje svým tématem k Chotěboři a jejímu okolí, kontaktujte nás prosím v městské knihovně.

BURZA VYŘAZENÝCH KNIH
I nadále městská knihovna pravidelně pořádá burzu vyřazených knih, kde máte možnost levného nákupu zajímavých titulů beletrie i naučných knih, dětských knih. Možnost nákupu levných knih máte průběžně celý měsíc. Stále je k dispozici i široká nabídka vyřazených časopisů.

PŘIPRAVUJEME:

VÝSTAVA O BIBLI NEJEN PRO DĚTI
Kulturní a společenská místnost v městské knihovně pro Vás připravuje zajímavou výstavu, kde pro Vás budou připraveny zajímavosti o Bibli, mnoho různých překladů Bible (ať už českých nebo zahraničních), Bible v původních jazycích, Bible v počítači, mobilu a jiné technické zajímavosti, Bible v MP3, knihy o Bibli, biblické mapy, informace o překladu Bible, do jakých jazyků se nyní Bible překládá a jiné exponáty týkající se Knihy knih. Vše si můžete prohlédnout a vyzkoušet 8.-19.10.2012. Výstava je připravena i pro rodiny s dětmi. Bible není jen stará kniha! Akci pořádá Církev bratrská v Horní Krupé a Klub Velryba ve spolupráci s městskou knihovnou.

VIRTUÁLNÍ UNIVERZITA TŘETÍHO VĚKU
Startujeme třetí semestr!!! V říjnu se budeme těšit na pokračování studia již třetím semestrem. Dalším zajímavým tématem budou Dějiny oděvní kultury. V pokračujícím  cyklu přednášek se společně vydáme na dlouhou pouť módní historií. Začneme u pravěkých lovců v dobách počátků odívání. Navštívíme starověké oblasti Sumeru a Babylonu. Zastavíme se u pyramid a prozkoumáme oděvy záhadného Egypta. Z Kréty vyplujeme k řecké pevnině a po zastávce v Mykénách společně odhalíme principy dokonalé souhry pěstěného těla a řasených oděvů starověkého Řecka. Po hedvábné stezce zabloudíme až do vzdálené Číny. Neznámí Etruskové nám ukáží cestu k pyšnému Římu a po jeho rozpadu uvidíme, co oděvní kultuře byzantské a raně křesťanské přinesly kmeny Barbarů. Opustíme starověk a prozkoumáme oděvy doby románské. Pod gotickými lomenými oblouky si prohlédneme středověký šatník rytířů a dam evropských panovnických dvorů. Naší pouť zakončíme v době renesanční, kdy se opět objevuje potřeba krásy, kultivovanosti a antických ideálů.
Noví zájemci o Virtuální univerzitu třetího věku, kteří by se rádi připojili ke studiu Dějin oděvní kultury,  se mohou hlásit v průběhu září, nejpozději 4.10.2012 v městské knihovně u vedoucí konzultačního střediska paní Dymáčkové.