Výstava ve vestibulu knihovny:

VLADISLAV VANČURA (23.6.1891-1.6.1942)
byl  český spisovatel, dramatik, filmový režisér a scénárista, byl tvůrcem jazykově experimentujících poetických próz z historie i současnosti. Připomínáme si  70. výročí úmrtí.

MARKÉTA ZINNEROVÁ (21.6.1942)
prozaička, scénáristka, autorka literatury pro děti a mládež. Připomínáme si  70. výročí narození.

EDUARD PETIŠKA (14.5.1924-6.6.1987)
byl český básník, romanopisec, povídkář, novelista, autor knih pro děti a mládež, dramatik, teoretik dětské literatury a překladatel. Připomínáme si 88. výročí narození.

Na měsíc červen je v dětském oddělení připravena nová soutěž „Upírské luštění“. Děti  mají za úkol zábavnou formou vyplnit tajenku.

PŘÁTELSKÁ POSEZENÍ NAD KNIHOU S POSLECHEM
4.6.     Robinson Crusou – Defoe, D.
11.6.   O princezně ze mlejna I. – Bárta, V.
18.6.   O princezně ze mlejna II. – Bárta, V.
25.6.  Starověké báje a pověsti – Mertlík, R.

Každou druhou středu v měsíci  od 8.00 do 12.00 hod
. mají maminky s malými dětmi možnost přijít do dětského oddělení knihovny a prohlídnout si knížky pro nejmenší, které pomáhají postupně si vytvářet velice důležitý a nenahraditelný vztah ke knihám a čtení vůbec. Připravena jsou pro vás nová leporela. Jste srdečně zváni!!!

PRÁZDNINOVÁ SOUTĚŽ KNIHOVNY
Na letošní letní měsíce jsme si pro vás připravili novou soutěž s názvem „Místo, kde to mám rád“. Účastníci mají za úkol tužkou, štětcem nebo fotoaparátem zachytit své oblíbené místo, které mají rádi a kam se rádi vracejí. Soutěž probíhá od června do konce srpna.  Výherci budou vylosováni v týdnu knihoven.  Práce budou vystaveny ve vestibulu dětského oddělení knihovny. Těšíme se na vaši účast.

SOUTĚŽTE  S  KNIHOVNOU
Městská knihovna pro své čtenáře připravila novou soutěž s názvem „Poznej knihu“. Každý měsíc zde uveřejníme ukázku některé knihy a úkolem čtenářů bude poznat název a autora knihy. Správné odpovědi nám doručte buď osobně nebo e-mailem (knihovna@chot.cz) nejpozději do 7. dne následujícího měsíce. Ze správných odpovědí vždy vylosujeme 3 výherce, kteří obdrží drobnou cenu. Jména výherců budou zveřejněna v dalším vydání ECHA.
V dubnu zvítězili: Dvořáčková Božena, Novotná Jaroslava a Kubátová Marie.
Správná odpověď z ukázky č.4: Ivanka Devátá- Všechny mé domovy
Ceny jsou připraveny k vyzvednutí v oddělení pro dospělé čtenáře naší knihovny.
Ukázka č. 5:
„…..“ Pan Milivoj, bohatý pán na Chotěboři nelpěl zdaleka na majetku jako na dceři Polyxeně. Nejenže se pozdě oženil, ale ještě marně čekal na dědice. Když se už všech nadějí vzdal, porodila mu manželka dceru a zaplatila za ni životem. Polyxena měla nejlepší chůvy, vyhlášené učitele a přátel jak šafránu. Vyrůstala jako vzácný květ – k otcově pýše a radosti. Střežil ji jako oko v hlavě. Než se nadál, nestálo před ním dítě, ale půvabná slečna. „Kdo sedá v koutě, štěstí ho přehlídne. Vezmi mě s sebou,“ žadoní. Otec si nechal každé slovo projít hlavou a chtě nechtě přikývl. Konečně švadleny utáhly poslední steh a slečna se oblékla.
Na koních před vchodem blyštivé postroje. Pan Milivoj odmítl pomoc a vyšvihl se do sedla jako zamlada….“

TENTO MĚSÍC ČTEME
Na měsíc červen jsme pro Vás vybrali spisovatele Vladislava Vančuru. V dospělém oddělení pro Vás budou připraveny jeho knihy ke čtení. Čtenáři i návštěvníci knihovny si je mohou prohlédnout, prolistovat a v příjemném prostředí se do nich i začíst. Připomeneme si  70.výročí úmrtí. Těšíme se na Vás!

VLASTIVĚDNÁ TOULKA „VE ŠLÉPĚJÍCH I. HERRMANNA“
Jako v uplynulých třech letech, tak i v letošním roce, jsme pro Vás připravili vlastivědnou toulku „Ve šlépějích I. Herrmanna“. Tentokrát budeme putovat na vyhlídku lomu Štikov. Pokud  chcete strávit příjemný den procházkou v přírodě, jste srdečně zváni. Turistická trasa povede z Chotěboře do Sobíňova autobusem a pak náročnějším terénem „po vlastních“ na Štikov.

Sraz:        v sobotu dne 23.6.2012 v 8.30 hodin
Kde:        u městské knihovny
S sebou:  dobrou náladu, sportovní obuv a oblečení, svačinu na celý den
Návrat:   individuální, v odpoledních hodinách

Těšíme se na vaši hojnou účast, kterou prosíme potvrdit osobní návštěvou v Informačním centru Chotěboř, telefonicky 569 626 634 nebo písemně na infocentrum@chot.cz do 15.6.2012.

VÝSTAVA „BABIČKA OD BOŽENY NĚMCOVÉ“
V čítárně městské knihovny je pro vás  na měsíc květen a červen připravená nová, velice zajímavá výstava s názvem „Babička od Boženy Němcové“. Pan Jaroslav Kreibich z Jakubovic na Havlíčkobrodsku vlastní obsáhlou sbírku česky knižně vydaných Babiček od Boženy Němcové a k naší velké radosti nám zapůjčí část své sbírky. Za čtyřicet pět let se tomuto svéráznému sběrateli podařilo do své sbírky získat celkem 274 vydání Babičky. Jste srdečně zváni!

OBČERSTVENÍ V KNIHOVNĚ
Oddělení knihovny pro dospělé čtenáře nabízí možnost občerstvení kávy nebo čaje v prostorách čítárny knihovny. V příjemném prostředí si můžete vychutnat teplý nápoj a třeba se i začíst do oblíbených knih. Těšíme se na vás!

VÝZVA KNIHOVNY
Městská knihovna vyzývá občany města k rozšíření knihovního fondu o diplomové práce. Pokud byste chtěli darovat knihovně svou diplomovou práci, které se vztahuje svým tématem k Chotěboři a jejímu okolí, kontaktujte nás prosím v městské knihovně.

I nadále městská knihovna pravidelně pořádá burzu vyřazených knih, kde máte možnost levného nákupu zajímavých titulů beletrie i naučných knih, dětských knih. Možnost nákupu levných knih máte průběžně celý měsíc. Stále je k dispozici i široká nabídka vyřazených časopisů.