Výstava ve vestibulu knihovny:

VÁCLAV ŘEZÁČ (5.5.1901-22.6.1956)
vlastním jménem Václav Voňavka, byl předním českým prozaikem a publicistou. Psal knihy pro mládež i psychologické romány. Řezáč byl prozaik, racionalista, své estetické zásady si ujasňoval v divadelní kritice a úvahách o spisovatelské práci – O pravdě umění a pravdě života, jeho psychologické romány se přímo nebo nepřímo dotýkají tématu umění a umělecké tvorby. Svoje poslání spatřoval v hledání řádu schovaném v nahodilostech. Proto svá díla tvořil jako stavbu a různými paralelami, staví na konfrontaci jedince s okolím, dramaticky rozvíjí děj. Připomínáme si 110. výročí narození.

FRANTIŠEK PALACKÝ (14.6.1798-26.5.1876)
narodil se v Hodslavicích na Moravě v rodině evangelického faráře-písmáka. Studoval na evangelickém gymnáziu v Trenčíně a na bratislavském lyceu – zde se setkal s Pavlem Josefem Šafaříkem a Janem Kolárem. Poté působil jako vychovatel v různých zemanských rodinách na Slovensku a Uhrách. V roce 1823 odešel do Prahy, do centra obrozeneckého života. V Praze se jako žák Josefa Dobrovského věnoval ve službách hraběte F. Šternberka archivní a rodopisné práci. Dostal zajímavou zakázku od hraběte, aby napsal dějiny rodu Šternberků – to jej finančně zajistilo a hlavně si udělal velmi slušné jméno. Absolvoval mnoho cest po domácích i zahraničních archívech a knihovnách, intenzivně studoval historii. Byl jmenován zemským historiografem. V roce 1848 stál v čele liberálního tábora, byl členem Národního výboru a předsedou Slovanského sjezdu. Připomínáme si 135. výročí úmrtí.

Na měsíc květen je v dětském oddělení připravena nová soutěž „Najdi název státu“. Děti  mají za úkol najít názvy států.

PŘÁTELSKÁ POSEZENÍ NAD KNIHOU S POSLECHEM
2.5.       Puntíčkáři – M. Kratochvíl
9.5.       Neuvěřitelné příhody žáků Kopyta a Mňouka – M. Švandrlík
16.5.     Kopyto a Mňouk a další příběhy – M. Švandrlík
23.5.     Kdo to psal, ten to čte – V. Havel
30.5.    Večerníčky s Jiřinou Bohdalovou

SOUTĚŽÍME S NAKLADETELSTVÍM THOVT
Městská knihovna pořádá pro třetí třídy základních škol soutěž Za pokladen kapitána Černovouse, pořádanou nakladatelstvím Thovt. Akce se sestávají z prezentací knížek a soutěží, v níž si děti nenásilnou a hravou formou ještě blíže seznámí s některou edicí.

VÝSTAVA
Při vstupu do dětského oddělení si můžete prohlédnout výkresy dětí mateřských škol Na chmelnici a Březová. Srdečně Vás zveme!

V příjemném prostředí dětského oddělení jsou pro Vás každou druhou středu v měsíci od 8.00 do 12.00h. připraveny knihy i pro ty nejmenší. Obrázková leporela si tu mohou děti  s maminkami sami „číst“.

CHOTĚBOŘSKÁ OHLÉDNUTÍ VII.
Dne 9.5.2011 od 17.00  hodin Vás srdečně zveme na v pořadí již sedmé pokračování Chotěbořských ohlédnutí. Pozvání přijal pan Šilhán, který znovu rád pohovoří o historii Chotěboře, konkrétně o letech 1939 až 1948. Dozvíme se o událostech, které v kronikách nenajdeme. Tešíme se na Vaši návštěvu.

VÝSTAVA „CHOTĚBOŘSKÉ ÚSPĚCHY V AEROBIKU“
V čítárně městské knihovny je pro Vás na květen a červen nově připravena výstava s názvem „Chotěbořské úspěchy v aerobiku“. Vystavovat pro Vás bude slečna Jana Schwarzová, která dosáhla skvělé úspěchy v aerobiku jak na Mistrovství republiky, Evropy, tak i na Mistrovství světa. Těšíme se na Vaši návštěvu.

ČTENÍ POMÁHÁ
Cílem je umožnit spojit potěšení ze čtení s radostí z pomoci druhým. Projekt Čtení pomáhá rozdělí každý rok 10 milionů korun na dobročinné účely. O tom, kdo pomoc obdrží, rozhodnou dětští čtenáři.Každé dítě, které se zapojí do projektu, získá po přečtení některé ze seznamu vybraných knih kredit 50 korun, který bude moci věnovat na jeden z nominovaných dobročinných projektů. Knihy do projektu Čtení pomáhá vybírá odborná porota v čele se Zdeňkem Svěrákem. Pro nejmladší a střední kategorii vybrala prvních 19 knih veřejnost v anketě o nejlepší knihu pro děti a mládež z knih novinovaných porotou. Jednu knihu v nejmladší a střední kategorii si v anketě o nejlepší knihu pro děti a mládež zvolila veřejnost sama.

PŘÁTELSKÁ POSEZENÍ NAD KNIHOU S POSLECHEM
4.5.       Alchymista – P. Coelho
11.5.     Andělé a démoni – D. Brown
18.5.     Andělé všedního dne – M. Viewegh
25.5.     Bestiář – B. Nesvadbová

INTERNET PRO SENIORY
Pro ty, kteří nemají počítač a neumí s ním pracovat, ale rádi by se dozvěděli o čem to ti ostatní stále mluví, nadále nabízíme pravidelné kursy pro seniory s názvem „Co je to vlastně ten Internet?“ Zájemci se mohou hlásit v oddělení knihovny, kde si lze individuálně domluvit termíny kurzu.

Městská knihovna pravidelně pořádá burzu vyřazených knih, kde budete mít možnost levného nákupu zajímavých titulů beletrie i naučných knih. Burza se bude konat vždy první pondělí až středu v měsíci.