Koná se v knihovně:

Mgr. Stanislav Mikule – Nad starými portréty /3. 4. 2017, 16:00/
Mgr. Stanislav Mikule je český muzejník, muzeolog, heraldik a popularizátor historie. Zabývá se také literární činností a divadelnictvím. Od roku 2005 pracuje v Regionálním muzeu města Žďáru nad Sázavou, kde krom jiného založil tradici žďárských muzejních nocí. Je členem Moravské genealogické a heraldické společnosti v Brně, Heraldické společnosti v Praze, redakční rady Vlastivědného sborníku Vysočiny, Divadelního spolku Žďár, o. s. a dalších.
Srdečně vás zveme na druhou přednášku o tom, co lze vyčíst ze starých portrétů na hradech a zámcích. Vstupné 30,- Kč.

Velikonoční tvoření v dětském oddělení /4. 4. 2017, 14:00 – 16:00/
Přijďte si vyrobit do dětského oddělení velikonoční výzdobu a připomenout blížící se svátky jara. Příspěvek na materiál: 30,- Kč

Libor Drahoňovský – Gruzie /10. 4. 2017, 16:00/
Gruzínci vyprávějí o své zemi zajímavou legendu. Prý když Bůh rozděloval národům světa různé země, opozdili se a už pro ně nezůstal ani píď z dělení. Nakonec se slitoval a daroval jim kus ráje. Gruzie je vskutku nádherná. Její hory i nížiny, starobylá města, středověké kláštery s hodnotnými freskami, hrady a především pohostinnost místních obyvatel se nesmazatelně vrývají do paměti. Architektonicky zajímavá je i metropole Tbilisi, která je velmi příjemné město díky své poklidné atmosféře. A také různorodá kuchyně patří neodmyslitelně k charakteristice země, zejména masové knedlíky chinkali, výtečné placky se sýrem chačapuri a sladké oříškové a ovocné tyčinky čurčchela.
Beseda pojednává o historii a pamětihodnostech, specifikách jednotlivých regionů, včetně překrásné hornaté oblasti Svaneti a v neposlední řadě o životě i pohostinnosti místních obyvatel. Vstupné 50,- Kč.

Bc. Marek Šimíček – Expedice Bajkal 700 /24. 4. 2017, 16:00/
Bc. Marek Šimíček po gymnáziu absolvoval Policejní akademii v Praze. Je dobrovolný hasič. Od r. 1983, člen SDH Mniší. To znamená 32 závodních sezón v Požárním sportu. Mimo vítězství v pohárových soutěžích a závodech Extraligy v požárním útoku měl tu čest být členem týmu mistrů České republliky v požárním sportu v r. 2003 v Olomouci, po předcházející bronzové medaili z Havl. Brodu z r. 1999. V minulosti jednatel a místostarosta Sboru dobrovolných hasičů, dnes velitel družstva JSDH.
Na cestopisné přednášce vás seznámí se sólo přechodem Jezera Bajkal v délce 700 kilometrů, z nich 250 na bruslích. Uvidíte zajímavá setkání s místními „domorodci“ , potápěči, cestovateli… Šest týdnů na cestách, 15 000 kilometrů ve vlacích, nádhernou přírodu v křišťálově čistém mrazivém vzduchu… Vstupné 50,- Kč.

Společné čtení: Co se zdá medvědům /
27. 4. 2017, 16:00/
Čte Lucie Endrlová dětském oddělení knihovny. Vstupné: zdarma.

Tento měsíc čtemeNa měsíc duben jsme pro vás připravili knihy českého prozaika, autora rozhlasových her a scénáristy Františka Kožíka. Připomeneme si 20. výročí úmrtí.

Soutěž v dětském oddělení
Na měsíc duben je v dětském oddělení připravena pro čtenáře nová soutěž “Apílové hádání”.
Čtenáři navštíví svět hádenek pro malé i velké.
Soutěže v dětském oddělení začínají vždy 1. den v měsíci a vyhodnocení je poslední den v měsíci. Ze správných odpovědí je vždy vylosováno 5 výherců.

Výstavy:

Velikonoční inspirace – výstava ve vestibulu knihovny /do 30. 4. 2017/
výstava ze sbírky Naděždy Dymáčkové.

Jaroslav Kreibich – Obrazy z Vysočiny a sbírka knih Babička – v podkroví knihovny
do 7. 4. 2017. Prodejní výstava obrazů Jaroslava Kreibicha a zároveň výstava části jeho celoživotní sbírky knih Boženy Němcové Babička.
Ludmila Šimonová – Obrazy – v podkroví knihovny
13. 4. – 19. 5. 2017, s vernisáží 13. 4. 2017 v 17:00
Vstupné: dospělí: 20,- Kč, děti a mládež 6 – 18 let, senioři od 65 let, ZTP a ZTP/P: 10,- Kč, děti do 6 let zdarma.