Bohuslav Jirka: Krajina Vysočiny a Dalmácie – obrazy /20. 11. 2015 – 8. 1. 2016/

Bohuslav Jirka se narodil 3. 12. 1943 na Novém Ransku. Chodil do základní školy v Křížové. Jeho výtvarné nadání ocenila (asi poprvé) jeho paní učitelka Krumlová. Na vysvědčení se vždy vyjímala velká jednička z kreslení. V dospělosti – když se seznámil se svojí budoucí manželkou Janou – v milostné korespondenci dominovali vždy přiložené nejrůznější jím namalované obrázky. Dvě děti (syn Luboš a Dana) a čtyři vnoučata (Dominika, Zuzka, Lukáš a Anetka) zaujímaly vždy přední místo v jeho životě. V roce 2002 došlo k tragickému úmrtí syna a jeho život se výrazně změnil. Našel schopnost vyjadřovat se barvou a štětcem. Zprvu maloval zátiší a květiny. A byla to jeho žena (vášnivá zahrádkářka a květinářka), která podrobila jeho výtvarnou snahu (konkrétně obrázky květin) drtivé kritice. Tak začal malovat něco, co důvěrně znal. Krajinu vrchoviny – Železné hory, Doubravku, rybník Řeku a další známá i neznámá zákoutí Vysočiny. Nezapomněl ani na své oblíbené Chorvatsko, kde tráví každoročně dovolenou. Nejvíce z této země ho zaujala Dalmácie.
Své obrazy usazuje do různých ročních období. K vydařeným dílům podle reakce přátel a návštěvníků výstav patří zobrazení tvrdé zimy na Českomoravské vrchovině. Během třináctiletého období tvorby namaloval přibližně 300 děl a dílek. Vystavoval 12x – např. vánoční výstava zámek Chotěboř, galerie v Koryčanech, Ždírec nad Doubravou, Rváčov, multifunkční centrum Hlinsko v Č., Havlíčkův Brod- Štáflova chalupa, středisko v Malči, MÚ Libice nad Doubravou, škola Dolní Krupá, atd…  Poslední čtyři roky se zúčastňuje „Dnů otevřených ateliérů – kraj Vysočina“.