Výstava ve vestibulu knihovny:

František Hrubín (17.9.1910-1.3.1971)
Byl tvůrcem české milostné a přírodní lyriky, autorem veršů a pohádek pro děti, prozaikem, dramatikem i překladatelem. Připomínáme si 40. výročí úmrtí.

Vlasta Pittnerová (1.1.1858-2.3.1926)
Spisovatelka, autorka naivně realistických, často mravoučných próz ze života obyvatel Českomoravské vysočiny a zejména Žďárských hor. Připomínáme si 85. výročí úmrtí.

Elektronické knihy
Pojem E-Book se nejčastěji používá pro označení digitálního ekvivalentu tištěné knihy. Někdy se pojmem E-Book označuje zařízení, které je speciálně upravené pro čtení takovýchto souborů. Myšlenka elektronických knih se objevila v roce 1971, kdy Michael S. Hart založil Projekt Gutenberg. Nejprve se elektronické knihy zaměřovaly pouze na obory související s počítači, například různé příručky pro hardware. S rozvojem internetu bylo čím dál snadnější elektronické knihy přenášet, už k tomu nepotřebovaly hmotné nosiče. Trh se tříštil nejednotností formátu a menším trhem čtenářů elektronických knih. Převahu získávala firma Adobe s formátem PDF. Nejdříve se knihy v elektronickém formátu šířily hlavně nelegálně, poté se k tomuto proudu přidaly firmy, které ovšem nabízely převážně volná díla či knihy, jejichž autorům vypršela autorská práva. Poté se přidali autoři, jejichž knihy nakladatelé odmítli vydat, a tak poskytli svá díla on-line. Rok 2010 přinesl e-knihám znovuzrození. Po mnoha letech se opět staly středem zájmu médií.

Na měsíc březen je v dětském oddělení připravena nová soutěž „S knížkou do pohádky“. Děti  mají za úkol dopisovat do tajenky pohádkové postavičky.

BŘEZEN MĚSÍC ČTENÍ PRO DĚTI
V dětském oddělení městské knihovny je v měsíci březnu připravena akce pro děti a jejich prarodiče s názvem „Čteme spolu“. V půjčovní dny tj. pondělí, středa a pátek mohou malí čtenáři pozvat své babičky a dědečky, nebo obráceně, babičky a dědečkové přivedou svá vnoučata do dětského oddělení knihovny. Je pro ně připraveno příjemné prostředí čtecího koutku s křesílky, kde si navzájem mohou číst  z připravených knih. Důležité upozornění – návštěvníci nemusí být stálými čtenáři knihovny.

Čteme si navzájem.

PŘÁTELSKÁ POSEZENÍ NAD KNIHOU S POSLECHEM
7.3.       Nejlepší pohádky Josefa Lady
14.3.     Nejlepší pohádky Josefa Lady
21.3.     Neuvěřitelné příhody žáků Kopyta a Mňouka – M. Švandrlík
28.3.     Nemít prachy – nevadí – J. Uhlíř a Z. Svěrák

VÝSTAVA
Při vstupu do dětského oddělení si můžete prohlédnout výkresy dětí mateřských škol Na chmelnici a Březová. Srdečně Vás zveme!

V příjemném prostředí dětského oddělení jsou pro Vás každou druhou středu v měsíci od 8.00 do 12.00h. připraveny knihy i pro ty nejmenší. Obrázková leporela si tu mohou děti  s maminkami sami „číst“.

CHOTĚBOŘSKÁ OHLÉDNUTÍ VI.
Srdečně Vás zveme na v pořadí již šesté pokračování Chotěbořských ohlédnutí. Dne 7.3.2011 v 18.00 hodin přijala pozvání spisovatelka paní Marta Urbanová, která velice ráda pohovoří s besedujícími o svých knihách, které čerpají náměty ze zdejšího kraje.

BESEDA SE SPISOVATELEM DAVIDEM KAPSEM
U příležitosti měsíce března – měsíce čtení, čtenářů a knih, městská knihovna připravuje 16.3.2011 od 17.00 hodin velice zajímavou besedu na literární téma se spisovatelem Davidem Kapsem, známého pod pseudonymem Alexander Stainforth. Mladý český autor se proslavil zejména románovou ságou o Lady Jane.

VÝSTAVU KNIH S AUTORSKÝMI PODPISY
V čítárně městské knihovny je pro vás v měsíci březnu připravena výstava knih s autorskými podpisy, které nám laskavě zapůjčil pan Jaroslav Kreibich. Všichni jste srdečně zváni!

PŘÁTELSKÁ POSEZENÍ NAD KNIHOU S POSLECHEM
2.3.       Dýchací metoda- S. King
9.3.       Alenka v kraji divů – L. Carroll
16.3.     Puntíkáři – M. Kratochvíl
23.3.     Nebe pod Berlínem – J. Rudiš
30.3.     Povídky o lásce – M. Viewegh

INTERNET PRO SENIORY
Pro ty, kteří nemají počítač a neumí s ním pracovat, ale rádi by se dozvěděli o čem to ti ostatní stále mluví, nadále nabízíme pravidelné kursy pro seniory s názvem „Co je to vlastně ten Internet?“ Zájemci se mohou hlásit v oddělení knihovny, kde si lze individuálně domluvit termíny kurzu.

Městská knihovna pravidelně pořádá burzu vyřazených knih, kde budete mít možnost levného nákupu zajímavých titulů beletrie i naučných knih. Burza se bude konat vždy první pondělí až středu v měsíci.