Výstava ve vestibulu knihovny:

Hans Christian Andersen (2.4.1805-4.8.1875)
Proslulý světový pohádkář. Psal romány, básně, divadelní hry a hlavně pohádky.
Připomínáme si 135. výročí úmrtí.

Městská knihovna Vám nabízí několik typů na výlety:

SKANZEN V ROŽNOVĚ POD RADHOŠTĚM
Prvním z nich je Skanzen v Rožnově pod Radhoštěm, který letos slaví své pětaosmdesátiny. Rozprostírá se v lázeňském parku a přiléhajícím svahu, zdvihajícím se nad řekou Rožnovská Bečva. V současné době je Valašské muzeum v přírodě tvořeno třemi areály reprezentujícími městské stavby, technické stavby a lidové stavitelství z oblasti moravského Valašska, Těšínského Slezska a moravských Kopanic.Historie skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm spadá již do období před I. světovou válkou a je spjatá se jmény bratří Jaroňků. Jako ohlas na velké národopisné výstavy konané na sklonku 19. století v Praze a na budování prvních skanzenů ve skandinávských zemích je roku 1913 předložen první projekt muzea, jemuž o dva roky dříve předcházelo založení muzejního spolku. Nejstarší areál a zároveň i prohlídkový okruh skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm představuje Dřevěné městečko, teprve později takto pojmenované. Základem jsou již zmíněné přesunuté městské stavby z rožnovského náměstí, k nimž o tři roky později přibyla Vaškova hospoda. Největším areálem a zároveň i nejdelším prohlídkovým okruhem jsou Valašské dědiny. Projekt vznikl v polovině 20. století za účelem muzeálního uchování rychle zanikajících dřevěných staveb lidové architektury z oblasti Valašska. Nejmladším areálem skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm je Mlýnská dolina, představující veřejnosti technické stavby poháněné vodou s výjimkou objektu lisovny pocházející z Brumova a vozovny z Ostravice.

VÝPRAVY ZA EXOTIKOU NEBO JE LIBO STRAŠIDLA?
Další pozvánka patří tropickému skleníku, zvaný Motýlí dům, který najdete v obci Žírovice u Františkových lázní. Jsou zde k vidění řádově stovky poletujících motýlů z Afriky, Jižní Ameriky, jižní i východní Asie i Austrálie. Nevšední zážitek slibuje také návštěva Protivína na Písecku, kde mají krokodýlí zoologickou zahradu. Celkem tu můžete spatřit na šedesát zvířat ve dvanácti teráriích. Kromě krokodýlů jsou zde ke spatření hadi, želvy i ještěři.
Dále Vám nabízíme výlet do obce Bítov u Tábora, kde můžete přírodu obdivovat z velbloudího hřbetu. Zde máte na výběr možnost od několikaminutové vyjížďky až po celodenní putování přírodou. Další exotický den můžete prožít například v našem hlavním městě, v tropickém skleníku Fata Morgana, kde spatříte jednu z největších sbírek masožravých rostlin ve střední Evropě. Exotickou příchuť ve stylu safari získá Váš výlet v Safari Kempu, který Vám nabízí ZOO ve Dvoře Králové nad Labem nebo ubytování v indiánském teepee.
Chtěli byste exotické výlety okořenit tajuplnými výpravami za strašidly? Pak musíte zavítat kousek od Karlova mostu v Praze do sklepních prostor Mostecké ulice č.18, jejichž historie sahá až do 14.století. Zde uvidíte celé město strašidel. Pokud se vypravíte do zámku Draxmoor v obci Dolní Rožínka, můžete navštívit první 3D kino na Vysočině, kde se u filmů budete bát přímo ukázkově ve světě strašidel, rytířů a čarodějnic.
Krásně bát se budete také v Muzeu strašidel v Plzni, kde Vás nadchne už jen ta skutečnost, že expozice strašidel je umístěna ve sklepních prostorách dnes již zbořeného domu.

DĚTSKÝ PRÁZDNINOVÝ KOUTEK
Na prázdniny je pro Vaše děti připraven v dětském oddělení prázdninový koutek, kde si děti mohou zahrát různé společenské hry (pexeso, Človeče, nezlob se, pohádkové puzzle), vyluštit hádanky, tajenky, kvízy, doplňovačky nebo vymalovat obrázky.

Na měsíc červenec je v dětském oddělení připravena nová soutěž „Zvířátka na ostrově“. Děti procvičí svůj postřeh.
V srpnu si děti zasoutěží s hádankami v soutěži „Hádej, hádej, neprohádej!“

VÝSTAVA PRACÍ ŽÁKŮ
Při vstupu do dětského oddělení si můžete prohlédnout i nadále výstavku žáků školní družiny a ZŠ v Malči s letní tematikou. Srdečně Vás zveme!

V příjemném prostředí dětského oddělení jsou pro Vás každou druhou středu v měsíci od 8.00 do 12.00h. připraveny knihy i pro ty nejmenší. Obrázková leporela si tu mohou děti  s maminkami sami „číst“.

VÝSTAVA  VYSVĚDČENÍ V PRŮBĚHU ČASU
Na prázdninové měsíce je pro Vás připravena v čítárně městské knihovny výstavu pana Jaroslava Kreibicha Vysvědčení v průběhu času. K vidění budou vysvědčení už ze začátku 20. století a zjistíte, že ne vždy byli studenti disciplinovaní a vzorní. Srdečně zveme nejen pamětníky, ale i školou povinné studenty.

POZOR!!! POSLEDNÍ ŠANCE!!!
CESTOVATELSKÁ SOUTĚŽ
Vážení čtenáři, po úspěšných dvou ročnících naší cestovatelské soutěže vyhlašujeme v pořadí již 3. ročník Cestovatelské soutěže po knihovnách českých i zahraničních!
Soutěž probíhá od 15.června do 15.září 2010. Cestovatelský průkaz, do kterého budete při svých výletech sbírat razítka knihoven, si můžete vyzvednout v dětském i dospělém oddělení městské knihovny. Soutěže se může zúčastnit každý, kdo má platný čtenářský průkaz. Zvítězí ten, kdo do cestovatelského průkazu nasbírá co největší počet razítek z různých knihoven. Vyhodnocení proběhne začátkem října v týdnu knihoven.Velmi si ceníme přístupu níže jmenovaných sponzorů, díky nimž můžeme ocenit účastníky naší cestovatelské soutěže.Drogerie a stáčírna Fiala, Cukrárna Mandl, Vít Ressl – Kristina, Dárkové zboží Kalinová, Papírnictví Mifka, AB Mobil Aleš Lorenc, Domácí potřeby Chalupová, Lékárna u Havlíčka, Pixel studio, Obuv Macháček, Avon Součková, AZ parket ing. Juránek, Kaba sport a CEKUS – partner městské knihovny.

Městská knihovna pravidelně pořádá burzu vyřazených knih, kde budete mít možnost levného nákupu zajímavých titulů beletrie i naučných knih. Burza se bude konat vždy první pondělí až středu v měsíci.